52°E: WNS testuje multipleks z FEC 1/2

dodano: 2022-09-24 11:58 | aktualizacja: 2022-09-24 12:28
autor: RO | źródło: parabola.cz

Wide Network Solutions (WNS) Wide Network Solutions (WNS), będący kluczowym operatorem dla perskich kanałów FTA na satelicie telekomunikacyjnym TürkmenÄlem/Monacosat (52°E), zmienił wartość współczynnika korekcji błędów FEC dla jednego z pięciu transponderów DVB-S. Najnowszy multipleks z częstotliwości 10,762V SR: 27500 działa teraz z FEC: 1/2 zamiast pierwotnie stosowanej wartości 2/3.

Wide Network Solutions WNS.


Zastosowanie FEC o współczynniku 1/2 zapewnia jeszcze niższy, minimalny poziom sygnału niezbędny do prawidłowego odbioru. W praktyce sygnał dotrze dalej i będzie łatwiej odbierany na mniejszych antenach. Wadą rozwiązania jest obniżona pojemność multipleksu, co skutkuje tym, że może znaleźć się w nim mniej kanałów TV lub taka sama ilość z gorszym bitrate, co wpłynie negatywnie na ostrość obrazu.

Zmiana techniczna przynosi dla odbiorców większą rezerwę sygnału w przypadku złej pogody, a z drugiej strony zmniejsza przepustowość multipleksu o około 8,84 Mbit/s do ok. 25,33 Mbit/s. Z drugiej strony prowadzone testy ułatwiają odbiór nowego kanału Persiana Sports HD na granicy wiązki wschodniej, w tym również w Polsce. Odbiór wiązki East na południowym zachodzie Polski jest możliwy z anten o średnicy 80-100 cm. Im dalej na wschód, tym sygnał słabnie.

Większość odbiorników automatycznie ustala FEC, ale niektóre mogą wymagać wpisania nowego współczynnika ręcznie i ponownego przeszukania częstotliwości.

Zmniejszenie dostępnej pojemności zaowocowało drobnymi zmianami w ofercie programowej. Kanały MBC Persia HD i Go2Travel HD opuściły pakiet WNS, a zamiast nich pojawił się kanał informacyjny Iran International HD.

Parametry techniczne:
TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E)
tp. - (10,762 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 1/2; DVB-S / QPSK) - wiązka East
Provider: WNS

- kanały TV: Maxx TV, Persiana Rap, Persiana Sports, AMC, Persiana Science, 4Kurd, Iran International (wszystkie w MPEG-4/HD; FTA)

Źródło: parabola.cz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DX - przekazy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

175 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...