2 farmy fotowoltaiczne dla wodociągów w Krzeszowicach

dodano: 2022-10-29 13:17
autor: Jan Borejko | źródło: wikkrzeszowice.pl

WIK Krzeszowice farma fotowoltaiczna 360px ​Zakończono budowę farmy fotowoltaicznej na terenie spółki komunalnej Wodociągi i Kanalizacja w Krzeszowicach (Małopolskie). Inwestycja o wartości ponad 1,76 mln zł powstała przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Farma fotowoltaiczna wytworzy prąd na potrzeby wodociągów. 24 października 2022 r. odbyła się uroczystość końcowego odbioru inwestycji. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach Kazimierz Stryczek oraz Rada Nadzorcza i Zarząd Spółki.

WIK Krzeszowice farma fotowoltaiczna 760px


Według władz miasta Krzeszowice energia wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną w całości będzie wykorzystana na potrzeby własne spółki wodociągowo-kanalizacyjnej. Realizacja zadania ogranicza negatywny wpływ, jaki na środowisko naturalne wywiera energetyka konwencjonalna, chroni odbiorców przed skutkami drastycznego wzrostu cen energii oraz zapewnia niezawodną dostawę wody do odbiorców.

Zbudowano 2 instalacje fotowoltaiczne:
  • na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Krzeszowicach o mocy 98,28 kW
  • przy przepompowni Czatkowice o mocy 44,1 kW.

Budowa elektrowni słonecznej na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

W ramach zadnia wykonano projekt budowlany wraz z pozyskaniem pozwolenia na budowę, oraz wybudowano instalację fotowoltaiczną o mocy 98,28 kW składającą się z 216 paneli PV o mocy 455Wp zabudowaną na konstrukcji wsporczej wraz z pełnym monitoringiem pracy.

Planowana produkcja energii z instalacji to 107 000 kWh rocznie przy zapotrzebowaniu na energię ok. 1000 000 (milion) kWh na rok, co daje prawie 11% zapotrzebowania.

Budowa elektrowni słonecznej na terenie pompowni wody w Czatkowicach

W ramach zadnia wykonano projekt techniczny oraz wybudowano instalację fotowoltaiczną o mocy 44,1 kW składającą się z 98 paneli PV o mocy 450Wp zabudowaną na konstrukcji wsporczej zlokalizowanej na stropie zbiornika wody V-3000.

Planowana produkcja energii z instalacji to 47 000 kWh rocznie przy zapotrzebowaniu na energię ok. 350 000 kWh na rok co daje prawie 13 % zapotrzebowania.

Inwestycja o wartości ponad 1,76 mln zł została dofinansowana pożyczką przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość tego wsparcia to blisko 1,49 mln zł.

Źródło: wikkrzeszowice.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 790 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...