Chorwacki producent elektrycznych samochodów Rimac, oficjalnie ogłosił rekord prędkości maksymalnej pojazdu elektrycznego Nevera, osiągając zawrotną prędkość 412 km/h, co daje różnicę 146 km/h w stosunku do najwyższej możliwej do zweryfikowania prędkości uzyskanej przez samochód Tesla Model S Plaid.
Rimac Nevera pobił rekord Tesli, stając się najszybszym pojazdem elektrycznym na świecie.
To prawda, że niezwykła Nevera – już najszybciej przyspieszający samochód produkcyjny w historii, to dwumiejscowy hipersamochód o wartości 2,1 mln dol., a Tesla Model S Plaid to 5-miejscowe auto rodzinne o wartości 136 tys. dol. To też istotna różnica!
Rimac przetestował Neverę na torze Automotive Testing Papenburg w Niemczech, gdzie odbył się wyścig z maksymalną prędkością. Tor ma długie, mocno pochylone zakręty, które otwierają się na dwie proste o długości 4 km, co czyni go jednym z niewielu miejsc na świecie, które są bezpieczne do tego rodzaju testów. W celu weryfikacji wyników zamontowano urządzenie pomiarowe oparte na GPS Racelogic V-Box.
Przebieg testowego przejazdu można zobaczyć na poniższym filmie:
Rimac Nevera ma moc
Czterosilnikowy układ napędowy generuje przerażającą moc 1914 KM (1427 kW) i moment obrotowy 2360 Nm, co sprawia, że opony Michelin są w dużym stopniu czynnikiem ograniczającym przyspieszenie. Ogólnym problemem w przypadku elektrycznych aut z maksymalną prędkością jest przekładnia. Większość pojazdów elektrycznych, w tym Nevera, to pojazdy jednobiegowe zoptymalizowane pod kątem szybkiego przyspieszenia. Mają tendencję do przyspieszania przed najszybszymi samochodami z silnikami spalinowymi, gdy światła zmieniają się na zielone, ale brakuje im mocy później w porównaniu do sportowych aut spalinowych.
- Jazda z prędkością412 km/h oznacza podróżowanie z 1/3 prędkości dźwięku
– powiedział Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy firmy Rimac.
Niestety nie można próbować jechać z taką prędkością Neverą, bo samochody klientów są ograniczone do 352 km/h przez blokadę.
Prędkość 412 km/h Nevery jest zaskakująco bliska rekordowi prędkości pojazdu seryjnego, który obecnie posiada firma Shelby Supercars z USA. Jego SSC Tuatara została weryfikowalnie zmierzona przy 455 km/h. Ale w rzeczywistości prawdopodobnie nie jest tak dobrze. SSC ustanowił ten oficjalny rekord na krótkim torze startowym. SSC Tuatara jest jednym z niewielu samochodów spalinowych, które osiągnęły prędkość maksymalną znacznie przekraczającą 483 km /h.