40 satelitów OneWeb na orbicie [wideo]

dodano: 2022-12-09 10:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/Oneweb

OneWeb satelita SpaceX start 360px 8 grudnia br. rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX z powodzeniem wyniosła 40 satelitów OneWeb. Start nastąpił o godz. 17:27 (22:27 GMT) czasu lokalnego z pola startowego LC-39A z kosmodromu na Florydzie. Satelity zostały rozmieszczone wkrótce po wystrzeleniu. Potwierdzono odbiór sygnału ze wszystkich satelitów OneWeb. Satelity OneWeb, z których każdy ma masę startową około 147,5 kg, rozmieszczą panele słoneczne i aktywują ksenonowe silniki jonowe, aby ruszyć na orbitę operacyjną na wysokości 1200 km.

OneWeb satelita SpaceX start 760px


Satelity trafiły na 600-kilometrową orbitę polarną. Pierwszy stopień rakiety udanie wylądował. 

Misja OneWeb była dotychczas 15. misją, a operator floty satelitów OneWeb twierdzi, że zdecydowanie powoli wraca na właściwe tory, aby rozpocząć swoje działanie z globalnym zasięgiem usług już w 2023 roku.

Z 504 satelitami na orbicie, OneWeb ma ukończone prawie 80 proc. swojej floty pierwszej generacji satelitów.

Pozostały jeszcze tylko 3 starty, aby osiągnąć globalny zasięg. Ten start rakieta Falcon 9 jest znaczącym osiągnięciem, ponieważ OneWeb będzie w stanie radykalnie rozszerzyć usługi i wkrótce zainicjować rozwiązania łączności w takich obszarach jak Stany Zjednoczone, Europa Południowa i Afryka Północna, Indie Północne, Bliski Wschód, Japonia, Australia Południowa, Afryka Południowa i części Ameryki Południowej.

Przypomnijmy, że SpaceX wystrzelił ponad 3500 satelitów internetowych Starlink za pomocą własnych rakiet Falcon 9. 

Te 504 satelity OneWeb znajdujące się obecnie na orbicie zostały wystrzelone przy pomocy 13 rosyjskich rakiet Sojuz (starty obsługiwał francuski dostawca usług startowych). Po jednym locie dla OneWeb wykonały rakiety - SpaceX Falcon 9 i indyjska rakieta GLSV Mk.3.

Amazon planuje wystrzelić swoje pierwsze 2 prototypowe satelity internetowe z planowanej konstelacji 3236 satelitów. Ma to nastąpić w przyszłym roku podczas pierwszego lotu nowej rakiety Vulcan należącej do United Launch Alliance.

Trzeba pamiętać, że harmonogram rozmieszczenia satelitów OneWeb napotkał przeszkodę na początku tego roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb, skomentował:

- Ten start jest niezwykle satysfakcjonującym sposobem na zamknięcie roku 2022, przybliżając OneWeb o kolejny krok do aktywacji naszej globalnej łączności kosmicznej i odzwierciedlając wspólne ambicje i zbiorową dobrą wolę, która napędza satelitę. branży komunikacyjnej. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie innych liderów branży kosmicznej, które pozwoliło nam szybko wznowić naszą kampanię startową i cieszymy się, że możemy dzisiaj współpracować ze SpaceX przy naszym pierwszym starcie z Florydy, gdzie produkowane są nasze satelity. Spoglądając na nasze ostatnie starty „Three to Global Reality” w pierwszej połowie 2023 r., cieszymy się, że nasza łączność mocno się rozszerzy i że wkrótce aktywujemy naszą sieć na całym świecie, aby dotrzeć do odległych i niedostatecznie obsługiwanych obszarów.


Pierwszy start rakiety SpaceX dla OneWeb był podręcznikowy, bo z powodzeniem wylądował 1. stopień Falcona 9 (nr B1069, który leciał już 4. raz). To był też 197. start rodziny rakiet Falcon od 2006 roku.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...