Start dwóch rakiet Falcon 9 w ten sam dzień [wideo]

dodano: 2022-12-16 22:19
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX/NASA/Spaceflightnow.com

SES start Falcon 9 SpaceX 2022 360px To dość niezwykłe zdarzenie dla firmy SpaceX, że tego samego dnia (16 grudnia) poleciały dwie różne rakiety Falcon 9 i to z sukcesem, a do tego 17 grudnia ma polecieć trzecia rakieta z satelitami Starlink. Najpierw wystartowała rakieta Falcon 9 z satelitą SWOT z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Później SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 (22:21 GMT) z Cape Canaveral z misją wystrzelenia dwóch satelitów szerokopasmowych dużej mocy dla sieci O3b mPOWER firmy SES.

SES o3b Power Falcon 9 SpaceX 760px


Falcon 9 z satelitą SWOT

Rakieta SpaceX Falcon 9 wykonała misję SWOT (Surface Water and Ocean Topography) dla NASA. SWOT to misja naukowa opracowana wspólnie przez NASA i CNES, francuską agencję kosmiczną, mająca na celu zmierzenie ilości wody w ziemskich oceanach, jeziorach i rzekach. Pierwszy stopień Falcona 9 powrócił do Strefy Lądowania 4 w Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg. 

W trakcie swojej misji satelita ma zmierzyć wysokość wód na ponad 90 proc. powierzchni ziemi, co pozwoli badaczom na śledzenie prądów i identyfikację potencjalnych obszarów wysokiego ryzyka dla środowiska. Zbada także miliony jezior i 2,1 mln kilometrów rzek. Powinien być w stanie dostrzec prądy i wiry o średnicy mniejszej niż 21 km, a także obszary oceanu, na których łączą się masy wody o różnych temperaturach.
Falcon 9 z 2 satelitami O3b mPOWER firmy SES

Falcon 9 umieścił na orbicie dwa pierwsze satelity O3b mPOWER, które dołączą do 20 satelitów internetowych O3b pierwszej generacji SES wystrzelonych w latach 2013-2019. Start nastąpił z pola startowego SLC-40 na Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral (Floryda). Dwa satelity O3b, po połączeniu, miały masę startową około 4100 kg.

Według operatora SES, który jest właścicielem floty O3b, satelity O3b mPOWER będą transmitować usługi internetowe o dużej szybkości na całym świecie, zapewniając łączność „podobną do światłowodu” użytkownikom między 50 stopniami szerokości geograficznej północnej i południowej.

SES ma już 20 satelitów O3b na średniej orbicie okołoziemskiej, który wynosiły rosyjskie rakiety Sojuz przy współpracy z Arianepace.

Nowe satelity O3b mPOWER będą działać na podobnej średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) nad równikiem, jak oryginalne satelity O3b.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...