Udany start rakiety Falcon Heavy z satelitą EchoStar 24 [wideo]

dodano: 2023-07-31 11:36 | aktualizacja: 2023-07-31 12:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Falcon Heavy SpaceX start 2023 satelita Echostar 24 Jupiter 3 360px Firma SpaceX dzięki rakiecie Falcon Heavy wyniosła jednego z najcięższych, komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych w historii. Amerykański satelita, znany również jako Jupiter 3/EchoStar 24, jest uważany za jeden największych, komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych, jaki kiedykolwiek zbudowano. Po rozmieszczeniu na orbicie na pozycji 95°W ma mieć rozpiętość skrzydeł komercyjnego samolotu pasażerskiego. Według producenta, firmy Maxar Technologies, waży ponad 9 ton.

Falcon Heavy SpaceX start 2023 satelita Echostar 24 Jupiter 3 760px


Po dwóch nieudanych próbach rakieta Falcon Heavy z powodzeniem umieściła na orbicie ogromnego satelitę należącego do EchoStar Hughes Communications podczas nocnego startu 28 lipca.

Była to 250. udana misja SpaceX. Była to 7. misja Falcona Heavy i  3. lot tej rakiety w tym roku. 
Bliźniacze boczne dopalacze Falcon Heavy, które wykonały dwa poprzednie loty, powrócą do stref lądowania SpaceX 1 i 2
na Florydzie. Rdzeń rakiety będzie potrzebował całej swojej pojemności, aby wynieść tego gigantycznego satelitę na geostacjonarną orbitę transferową i nie zostanie odzyskany. Po około 3,5 godzinach Hughes potwierdził, że z satelitą wszystko jest w porządku.

Satelita zapewni przepustowość transmisji internetowej 500 Gb/s w obu Amerykach.
Satelita będzie obsługiwał Wi-Fi podczas lotu, połączenia morskie, sieci korporacyjne, backhaul dla operatorów sieci komórkowych i wspierał społecznościowe rozwiązania Wi-Fi, a także zapewniał satelitarną łączność z Internetem w Ameryce Północnej i Południowej.

Satelita zostanie umieszczony na pozycji 95°W i zastąpi satelitę Spaceway 3 firmy EchoStar, który został wystrzelony 14 sierpnia 2007 roku.

- Jupiter 3 to satelita o największej pojemności i wydajności, jaki kiedykolwiek wystrzeliliśmy. Jako wiodący dostawca i wynalazca Internetu satelitarnego z dumą ogłaszamy początek nowej ery łączności i obsługujemy większą liczbę klientów tam, gdzie kabel i światłowód nie są w stanie

– powiedział Hamid Akhavan, dyrektor generalny EchoStar. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...