Hot Bird 13F i 13G oficjalnie weszły do służby na 13°E

dodano: 2023-09-13 16:20 | aktualizacja: 2023-09-13 17:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

Eutelsat Hot Bird 13 września br. Eutelsat Communications poinformował, że Hot Bird 13F i Hot Bird 13G weszły do pełnej służby dla klientów komercyjnych. Satelity te, stacjonujące na flagowej pozycji orbitalnej Eutelsatu - 13°E, wzmacniają i poprawiają jakość sygnału około 900 kanałów telewizyjnych dostępnych dla ponad 160 mln gospodarstw domowych w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Z ważnych cech, Hot Bird 13F i 13G zapewniają też redundancję oraz ochronę uplinku.

Eutelsat Hot Bird 13F 13G Polsat Box Canal+ TVN Toys Films


Na satelitach Hot Bird jest 7 platform telewizyjnych premium. Wśród polskich klientów są to m.in. Cyfrowy Polsat (Polsat Box), CANAL+ i TVN Warner Bros. Discovery. Spośród około 900 kanałów na satelitach Hot Bird, 600 to kanały płatnej telewizji, a 300 kanały niekodowane (FTA). 500 kanałów to kanały HD lub UHD.

Dzięki wyjątkowemu ogólnoeuropejskiemu zasięgowi, w samej Europie Hot Bird dociera do 130 mln gospodarstw domowych. Satelity dystrybuują także kanały telewizyjne do 90 proc. operatorów telewizji kablowej i IPTV w Europie i regionie MENA, co czyni 13°E wiodącą pozycją dla telewizji DTH, telewizji kablowej, IPTV i naziemnej telewizji cyfrowej w regionie. Wraz z wejściem do służby satelitów Hot Bird 13F i 13G, trzy satelity Hot Bird 13B, 13C i 13E, dotychczas zlokalizowane na 13°E, czekają nowe misje (Hot Bird 13C zakończył pracę na 13°E już w czerwcu i aktualnie stacjonuje na 12,5°W, więc do migracji zostały jeszcze tylko 13B i 13E).
 
Mapa zasięgu satelitów Hot Bird 13F i 13G, źródło: Eutelsat

Zbudowane przez producenta Airbus Defence and Space satelity opierają się na platformie telekomunikacyjnej nowej generacji Eurostar Neo, opracowanej w ramach projektu partnerskiego ESA z Airbusem, mającego na celu wspieranie innowacji i konkurencyjności w europejskim przemyśle kosmicznym.

Na satelicie Hot Bird 13G znajduje się ładunek EGNOS GEO-4 należący do Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA). Ładunek ten, w pełni operacyjny od czerwca, umożliwia EUSPA świadczenie niezawodnych i bezpiecznych usług kosmicznych oraz zapewnia dodatkowe możliwości świadczenia usług wspomagania satelitarnego (SBAS) w Unii Europejskiej i poza nią, obsługując rosnącą liczbę użytkowników.
 

- Jesteśmy zachwyceni faktem, że satelity Eutelsat Hot Bird 13F i Hot Bird 13G są już w służbie. 13°E to jedna z wiodących pozycji orbitalnych Eutelsatu, która od 1983 roku przyczynia się do wzrostu oglądalności kanałów naszych nadawców. Satelita odgrywa integralną rolę w łańcuchu dostaw mediów, szczególnie w zakresie wspierania dostarczania najświeższych informacji i transmisji na żywo wydarzeń sportowych. Nasi klienci w Europie i regionie MENA mogą oczekiwać coraz lepszych usług dzięki tym dwóm nowym, potężnym satelitom

- powiedziała Laurence Delpy, General Manager for the Video Business Unit, Eutelsat.

- Obsługa zasobów orbitalnych dużej mocy w celu zapewnienia usług wideo jak największej liczbie osób jest jednym z filarów naszej działalności. Wraz z wejściem do służby tych dwóch nowych satelitów na historycznej pozycji dla Eutelsatu i flagowej pozycji dla Europy, Afryki Północnej i regionu MENA, zapewniamy naszym klientom ciągłą doskonałość operacyjną. Z dwoma ładunkami EGNOS na naszych satelitach, Eutelsat jest również dumny z ukończenia sieci GNSS dla naszego długoterminowego unijnego klienta i partnera EUSPA oraz z tego, że jest nieodłączny dla zdolności UE do świadczenia niezawodnych i bezpiecznych usług kosmicznych

- powiedziała Eva Berneke, Chief Executive Officer, Eutelsat.

Dodajmy, że przełączanie kanałów i usług z satelitów Hot Bird 13B, 13C i 13E na Hot Bird 13F i 13G odbyło się w dwóch etapach: na przełomie maja i czerwca oraz na początku września br.

Eutelsat Hot Bird 13F został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 Space X dnia 15 października 2022 roku z centrum kosmicznego znajdującego się na przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. Eutelsat Hot Bird 13G trafił na orbitę niecałe trzy tygodnie później - 3 listopada 2022 roku, również przy współpracy z firmą SpaceX.


Dane w artykule pochodzą z Eutelsat Market Research 2021, Eutelsat Hotel Survey 2017 i LyngSat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...