Testy satelity Badr 8 na 27°E

dodano: 2023-10-08 18:01 | aktualizacja: 2023-10-09 21:05
autor: RO | źródło: parabola.cz/flysat

Badr 8 Arabsat Airbus Defence and Space Nowy satelita telekomunikacyjny Badr 8 arabskiego operatora satelitarnego Arabsat przechodzi testy techniczne przed oddaniem do użytku komercyjnego. Testy transmisji są przeprowadzane od 29 września 2023 roku na pozycji orbitalnej 27°E i wydaje się, że jeszcze w październiku Badr 8 rozpocznie świadczenie usług - oczywiście zostanie przesunięty na 26°E.

Badr 8 Arabsat Airbus Defence and Space


Badania są prowadzone na kilku transponderach w paśmie C i Ku. Mają za zadanie określenie stanu technicznego satelity na orbicie oraz samego pokrycia. Do testów wybrano częstotliwości, aby nie zakłócać pracy satelitów na pobliskich pozycjach orbitalnych - 26°E obsługiwanej przez Badr 4, Badr 5, Badr 6 i Badr 7 oraz 28,2°E z satelitami Astra 2E, Astra 2F i Astra 2G.

Zadaniem Badr 8 będzie świadczenie różnego rodzaju usług na pozycji 26°E, czyli transmisja programów telewizyjnych i radiowych, transmisja danych. Satelita przejmie obowiązki starszych jednostek Badr 4, Badr 5 i Badr 6, których przewidywany okres życia dobiega końca.

Satelita Badr 8 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie przez rakietę nośną Falcon 9 amerykańskiej firmy Space X. Miało to miejsce 27 maja 2023 roku.

Badr 8 będzie miał 6 wiązek w paśmie Ku: FSS MENA, FSS EMENA, BSS MENA, BSS EMENA, BSS Nord West Africa i BSS Central Asia. Europa zostanie objęta wiązkami FSS EMENA i BSS EMENA. Ich pokrycie będzie podobne do zasięgu, jaki ma w Europie satelita Badr 4. Tak więc sygnały z Badr'a 8 będzie można odbierać w Polsce. Kwestią do rozstrzygnięcia będzie wielkość anten satelitarnych, jednak to będzie wiadomo po rozpoczęciu transmisji.

Źródło: parabola.cz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...