Mongolia kupuje satelitę od Thales Alenia Space

dodano: 2023-10-16 12:56
autor: Jan Borejko | źródło: Thales Alenia Space/Leonardo

Thales alenia Space Mongolia satelita 360px Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Mongolii kupi od francusko-włoskiego producenta Thales Alenia Space ((joint venture francuskiego Thales 67% i włoskiego Leonardo 33%) ) nowego, szerokopasmowego satelitę pracującego w paśmie Ku. Nowy, mongolski satelita, którego nazwano Chinggis Sat, zostanie umieszczony na pozycji 113,6°E. Obok na pozycji 113°E są dwa koreańskie satelity Koreasat 5/5A.

chinggis sat thales alenia space satelita mongolia 760pxPrezydent Mongolii Ukhnaagiin Khürelsükh odbył w zeszłym tygodniu wizytę państwową we Francji, która wykorzystała tę wizytę do osiągnięcia porozumienia z Thales Alenią. Nowy statek usprawni łączność dla wszystkich Mongołów.

Umowa partnerska pomiędzy Thales Alenia Space a Ministerstwem Rozwoju Cyfrowego i Komunikacji Mongolii została podpisana 13 października br. w obecności Prezydenta Mongolii, Ukhnaagiina Khürelsükha i Prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

Ten wysokowydajny satelita pasma Ku otrzyma nazwę Chinggis Sat na cześć bohatera narodowego Mongolii, wielkiego wodza Czyngis-chana, chana Mongołów i założyciel imperium mongolskiego.

W tle jest jednak jeszcze jednak umowa francusko - mongolska, a mianowicie Francja podpisała w czwartek 12 października umowę z Mongolią na poszukiwania litu oraz zbliżyła się o krok do wydobycia uranu w tym azjatyckim kraju, w miarę jak Paryż wzmaga poszukiwania metali krytycznych potrzebnych do przejścia na czystą energię. Jakby przy okazji Francja wesprze pożyczkę dla Mongolii na zakup satelity telekomunikacyjnego od francuskiej firmy Thales Alenia Space.

Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space, powiedział:

- To zaszczyt, że Thales Alenia Space zostało wybrane przez Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego i Komunikacji Mongolii na dostawcę krajowego satelity. Wierzymy, że projekt będzie kluczowym elementem likwidującym przepaść cyfrową, silnym wektorem wzrostu gospodarczego, a także cennym narzędziem na rzecz suwerenności. Jesteśmy również podekscytowani podjęciem długoterminowej współpracy z Mongolią i wspieraniem tego kraju w rozwijaniu jego potencjału kosmicznego i usług kosmicznych z korzyścią dla wszystkich jego obywateli.


Źródło: thalesaleniaspace.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

509 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...