Türksat 6A zostanie wyniesiony w czerwcu 2024 roku

dodano: 2023-10-18 13:48
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Turksat/satkurier.pl

Turksat 6A Turcja oczekuje, że nowy satelita Türksat 6A zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czerwcu 2024 roku. W połowie września br. minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloğlu odwiedził tureckie Centrum Integracji i Testowania Systemów Kosmicznych, gdzie odbywa się produkcja tego pierwszego państwowego satelity komunikacyjnego. Minister oświadczył, że Turcja planuje ukończyć testy Türksata 6A w marcu 2024 roku, a następnie dostarczyć satelitę na miejsce startu, zgodnie z umową zawartą ze spółką SpaceX.

Turksat 6A


Minister Uraloğlu powiedział, że Turcja w dalszym ciągu pracuje nad „pozostawieniem śladu w przestrzeni kosmicznej”. Dodał, że rozpoczęta przez Turcję od Türksata 1B przygoda z transmisją satelitarną będzie kontynuowana wraz z pierwszym państwowym satelitą komunikacyjnym Türksat 6A. Umowa na budowę tego satelity została podpisana 15 grudnia 2014 roku pomiędzy ministerstwem oraz spółkami Tübitak i Türksat, z udziałem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Pierwotnie jego start planowano na 2017 rok. Minister wskazał, że satelita komunikacyjny Türksat 6A uczyni Turcję jednym z pierwszych 11 krajów na świecie, które są w stanie produkować satelity komunikacyjne.
 

- Po ukończeniu Türksat 6A będzie służył na pozycji 42°E. Zostanie umieszczony na orbicie geocentrycznej w odległości 35 786 km. Nasz lokalny i państwowy satelita komunikacyjny, o mocy 7,5 kW, będzie miał 20 transponderów. Türksat 6A będzie działał w paśmie Ku i będzie także świadczył usługi w nowych obszarach geograficznych, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, których poprzednie satelity Türksat nie mogły objąć - powiedział turecki minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloğlu.

Uraloğlu dodał, że okres misji satelity wyniesie 15 lat oraz że produkcja kluczowych komponentów, takich jak: komputer pokładowy, jednostka dystrybucji mocy, elektryczny silnik napędowy, zbiornik paliwa, jednostka przetwarzająca i sterująca mocą, w krajowych zakładach zmniejszy zależność satelity od zagranicy.

Budowa Türksata 6A została już ukończona, jednak niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie lokalnych testów. Te potrwają do marca 2024 roku, a następnie satelita zostanie dostarczony do kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Jego wyniesieniem zajmie się SpaceX.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...