„Call to Earth Day 2023” w CNN International

dodano: 2023-11-26 19:01 | aktualizacja: 2023-11-26 21:18
autor: Łukasz Knapik | źródło: Warner Bros. Discovery

CNN International „Call to Earth” W ramach „Call to Earth Day” CNN zaprasza do wspólnego celebrowania dnia naszej planety. W tym roku pod motywem przewodnim „Nasz wspólny dom” kryją się „powiązania pomiędzy miastami a dziką przyrodą”. Relacje pojawią się na kanałach CNN International, CNN Español i CNN Arabic, na stronie internetowej cnn.com i w mediach społecznościowych. Wyemitowane zostaną film dokumentalny „Call to Earth: Our Shared Home”, a w ramach pasma „Connect the World” z Becky Anderson program z Jubail Mangrove Park w Abu Zabi. „Call to Earth Day” jest częścią „Call to Earth”, globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN we współpracy z marką Rolex i w ramach „Perpetual Planet”.

CNN International „Call to Earth”


Zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją

We wtorek, 28 listopada 2023 roku w ramach „Call to Earth Day” CNN po raz trzeci zaprasza do wspólnego celebrowania dnia naszej planety, której ochrona jest dzisiaj jednym z priorytetowych wyzwań ludzkości. Dzięki wsparciu szkół, osób prywatnych i organizacji na całym świecie oraz szerokiemu zasięgowi stacji, CNN w dniu finału akcji pragnie podnieść świadomość ekologiczną wśród globalnej społeczności swoich widzów oraz szerzyć wiedzę w zakresie ochrony przyrody.

W tym roku pod motywem przewodnim „Nasz wspólny dom” („Our Shared Home”) kryją się - jak czytamy w komunikacie - istotne powiązania pomiędzy miastami a dziką przyrodą. Prezentowane historie skupią się na mieszkańcach obszarów miejskich, którzy mogą mieć ogromny wpływ zarówno na odległe nienaruszone przez człowieka terytoria, jak i na dzikie tereny znajdujące się w ich miastach.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział powyżej 130 000 osób z ponad 80 krajów na całym świecie.

„Call to Earth Day” jest częścią „Call to Earth” - globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN od 2019 roku we współpracy z marką Rolex oraz w ramach „Perpetual Planet” - która rzuca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich czterech lat w myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców pomysłów zmieniających na lepsze otaczający nas świat.

„Call to Earth Day” będzie objęty specjalną relacją na kanałach telewizyjnych CNN International i CNN Español, a także w mediach cyfrowych i społecznościowych.

Treści te, publikowane na wielu platformach stacji, uzupełnione zostaną o serię relacji „na żywo” oraz prezentację działań, pomysłów i przemyśleń uczestników akcji dzielących się nimi w mediach społecznościowych pod hashtagiem „#CalltoEarth”. Treści „Call to Earth Day” będą również po raz pierwszy transmitowane w CNN Arabic i na CNN Max w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Ponadto CNN podjęło współpracę z konsultantką do spraw edukacji w zakresie zmian klimatycznych Kottie Christie-Blick, która opracowała plany lekcji dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, mające posłużyć szkołom i ośrodkom edukacyjnym biorącym udział w „Call to Earth Day”. CNN współpracuje również z globalną siecią szkół Cognita nad nowym projektem wideo, który jest realizowany przez uczniów. Celem działania jest połączenie sił twórców treści stacji ze szkołami i nauka tworzenia angażujących relacji na temat środowiska.

Chęć udziału w projekcie „Call to Earth Day” trzeci rok z rzędu wyraziły także szkoły z Polski, które dokładają swoją cegiełkę, angażując się w akcje sprzątania swojej okolicy, dyskutując o ekologii podczas tematycznych spotkań i lekcji, czy tworząc dzieła artystyczne nawołujące do ochrony przyrody.

We wtorek, 28 listopada br. CNN poświęci swoją uwagę projektom, które powstają z myślą o środowisku.

Opowieści, programy „na żywo” i wywiady na ten temat, zebrane z różnych miejsc na świecie: w Afryce, Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej, pojawią się w każdej godzinie ramówki CNN International. CNN en Español przez cały dzień będzie prezentować relacje „na żywo” reporterów z całego regionu Ameryki Łacińskiej.

We wtorek, 28 listopada br. zostanie również wyemitowany specjalny półgodzinny film dokumentalny „Our Shared Home”, który - jak zapowiada nadawca - rzuci światło na postępujący między ludźmi a coraz bardziej bezbronną naturą konflikt o zasoby żywności, surowców i miejsce do życia. Biolożka zajmująca się ochroną przyrody i laureatka nagrody Roleksa doktor Krithi Karanth przybliży widzom, w jaki sposób jej działania przyczyniają się do zachowania równowagi między ochroną lampartów, tygrysów i słoni a sytuacją Indii - najbardziej zaludnionego kraju na świecie. Z kolei prymatolog doktor Andie Ang z Singapuru zwróci uwagę na presję, jaką wywiera gwałtowny wzrost populacji ludzkiej na zasoby naturalne. Opowie o swojej pracy z krytycznie zagrożonymi langurami przepasanymi. W programie poruszona zostanie również kwestia kryzysu energetycznego i większego zapotrzebowania na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej konieczności podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony diabłów tasmańskich w Australii.

Z kolei w ramach pasma CNN „Connect the World” z Becky Anderson zostanie wyemitowany trzydziestominutowy program z Jubail Mangrove Park w Abu Zabi, ukazujący powiązania między światem przyrody a miastami. Do Becky Anderson dołączą goście i uczniowie z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (więcej tutaj).

W ramach przygotowań do „Call to Earth Day” na stronie internetowej cnn.com publikowane są również specjalne treści poświęcone klimatowi.

- Wpływ ekspansji człowieka i rozwoju miast na świat przyrody jest coraz większy. W tegorocznym „Call to Earth Day” zbadamy to zderzenie miast z dziką przyrodą i uhonorujemy inspirujących ludzi, którzy pracują nad znalezieniem pozytywnych rozwiązań problemów, jakie się z nim wiążą. Opierając się na dotychczasowym ogromnym sukcesie naszej inicjatywy „Call to Earth”, CNN ma wyjątkową sposobność, aby wyróżnić te historie. W związku ze zbliżającym się „COP28”, tegoroczny „Call to Earth Day” jest dla nas doskonałym punktem wyjścia do relacjonowania tego jakże ważnego szczytu

- mówi Ellana Lee, starsza wiceprezeska CNN International, redaktorka prowadząca w regionie Azji i Pacyfiku oraz szefowa globalnego działu treści fabularnych.


O istotnych powiązaniach między światem przyrody a miastami

Konflikt między człowiekiem a coraz bardziej bezbronną dziką naturą o zasoby żywności, surowców i miejsce do życia jest równie powszechny w centrach miast, jak i w odległych lasach deszczowych czy w głębinach oceanów. Półgodzinny film dokumentalny CNN „Call to Earth: Our Shared Home” - jak zapowiada nadawca - rzuci światło na istotne powiązania między światem przyrody a miastami i skupi się na mieszkańcach obszarów miejskich, którzy mogą mieć ogromny wpływ zarówno na odległe nienaruszone przez człowieka terytoria, jak i na dzikie tereny znajdujące się w ich miastach.

W tym roku Indie wyprzedziły Chiny i stały się najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Pomimo tego, że środowisko naturalne zajmuje tylko pięć procent ich powierzchni, kraj ten jest siedliskiem największej liczby tygrysów i słoni azjatyckich. Każdego roku odnotowuje się tysiące przypadków, w których dochodzi do konfrontacji lokalnych mieszkańców i dużych ssaków, co skutkuje zniszczeniami, obrażeniami, a często śmiercią po obu stronach. Biolożka zajmująca się ochroną przyrody i laureatka nagrody Roleksa doktor Krithi Karanth uważa, że obecnie jednym z największych wyzwań jest próba nakłonienia ludzi mieszkających w pobliżu parków narodowych do dbania o dziką przyrodę, która zdaniem wielu stanowi zagrożenie dla ich codziennego życia:

- Obok ludzi żyjących w naprawdę dużym zagęszczeniu znajdują się ogromne gatunki charyzmatyczne. Ich przedstawiciele przychodzą i niszczą uprawy lub atakują zwierzęta gospodarskie.


Jako dyrektorka wykonawcza centrum zajmującego się badaniami nad dziką przyrodą Centre for Wildlife Studies (CWS) doktor Karanth od ostatnich dwóch dekad pomaga społecznościom wiejskim w dostępie do programu, który zapewnia im odszkodowania za poniesione straty. To podejście znacznie zmniejszyło wrogość lokalnych mieszkańców wobec dzikiej przyrody. Mówi:

- Początkowo martwiliśmy się, czy ludzie będą się z nami kontaktować. Ale zaczęli to robić. Przekonali się, że nasz niezwykły zespół CWS zjawia się w 100 proc. przypadków. To nie rozwiązuje problemu, ale przynajmniej pomaga załagodzić sytuację, tak by ludzie kierowani złością i frustracją nie mścili się na zwierzętach, zwłaszcza tych dużych.


W ramach swoich badań doktor Karanth odwiedziła 3 000 wiosek w obszarach objętych tym konfliktem, szukając sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu dzikich gatunków na społeczności wiejskie. O swoich doświadczeniach mówi:

- Po prostu podziwiam tych ludzi, ponieważ ciągle są narażeni na straty, a mimo to rozumieją, że muszą znaleźć sposób na dzielenie przestrzeni z dzikimi zwierzętami.


Singapur, jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie, w ciągu ostatnich 30 lat zwiększył obszary natury do prawie połowy swojej powierzchni. Mimo to wykładniczy wzrost populacji ludzkiej nadal wywiera na tych zasobach presję. Miasto jest domem dla langura przepasanego, jednego z 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych na świecie. Na wolności przetrwało zaledwie kilkaset osobników. Życiową misją prymatolog doktor Andie Ang jest ratowanie tych zwierząt:

- Naprawdę trudno jest zachować równowagę między rozwojem a ochroną przyrody. Jestem jednak pełna nadziei, bo dotarliśmy do miejsca, w którym zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ochrona tych siedlisk, abyśmy mogli współistnieć z naszymi dzikimi sąsiadami.


Według doktor Ang jednym z największych zagrożeń dla langurów jest fragmentacja siedlisk. Zielone mosty w mieście umożliwiają zwierzętom przejście z jednego bezpiecznego schronienia do drugiego, jednak to utrzymanie lasów w nienaruszonym stanie jest niezbędne dla przetrwania gatunku. Ryan Lee, dyrektor do spraw zarządzania dziką przyrodą w NParks, mówi o projekcie:

- Instalujemy mosty dla dzikich zwierząt, aby spróbować rozszerzyć naturalne siedliska poza granice naszych rezerwatów przyrody. Udowodniono, że zmniejsza to liczbę zabitych na drogach, a także poprawia sposób poruszania się [naczelnych] po Singapurze.


Na koniec program pokazuje Tasmanię, dom starożytnych ekosystemów i nowego pokolenia obrońców przyrody, zdeterminowanych, by chronić ekologię i zasoby naturalne wyspy. Uniwersytet Tasmański rozwija się wraz z siedliskami swoich długoletnich mieszkańców: pingwinów małych. Uczelnia pomaga lokalnym działaczom na rzecz ochrony przyrody przekształcać swoje parkingi w siedliska z miejscową roślinnością i sztucznymi norami dla tych ptaków. Perviz Marker, wolontariusz z organizacji Friends of Burnie Penguins, mówi o swojej pracy:

- Niektóre kolonie w południowo-wschodniej Tasmanii całkowicie zniknęły. Część z nich się zmniejszyła. Ale w dalszym ciągu wiele kolonii utrzymuje swoją liczebność dzięki opiece i zaangażowaniu społeczności na wybrzeżu.


Tasmania zmierza w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, a przejście na produkcję czystej energii może mieć ogromny wpływ na naturalne siedliska wyspy. Ekolog Bob Brown wyjaśnia:

- Mamy do czynienia z podwójnym dylematem. To dwie strony medalu. Z jednej - masowe wymieranie gatunków, które nasila się z powodu niszczenia przez nas przyrody. Z drugiej - ocieplenie planety, które narasta z powodu spalania przez nas paliw kopalnych i lasów.


Kontynuuje:

- Nadal mamy naturalne, nienaruszone obszary, zarówno w oceanach, jak i na lądzie. Możemy je uratować. I musi to zrobić jeszcze nasze pokolenie. Żadne z przyszłych nie będzie w stanie cofnąć się w czasie i odwrócić skutków działalności człowieka.


Wyspa Robbins leżąca u północnych wybrzeży Tasmanii jest jednym z najbardziej wietrznych zakątków ziemi i wkrótce może stać się miejscem, w którym powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie. Pomimo perspektywy znacznego wzmocnienia krajowej sieci energetycznej czystą energią, ekolodzy obawiają się, że może ona zniszczyć siedliska rzadkich gatunków, w tym diabła tasmańskiego. Greg Irons, dyrektor pierwszego i jedynego centrum ratunkowego dla dzikich zwierząt na Tasmanii, opisuje wyjątkowość tego obszaru w następujący sposób:

- Jesteśmy jak Arka Noego australijskiej dzikiej przyrody, jak swego rodzaju ostatni bastion wielu gatunków, które kiedyś wędrowały po całej Australii, a teraz są tylko tutaj, na Tasmanii.


„Call to Earth: Our Shared Home” to trzecia edycja corocznej inicjatywy CNN „Call to Earth Day” mającej na celu celebrowanie dnia naszej planety, której ochrona jest dzisiaj jednym z priorytetowych wyzwań ludzkości. - Dzięki wsparciu szkół, osób prywatnych i organizacji na całym świecie oraz szerokiemu zasięgowi stacji, CNN we wtorek, 28 listopada br., w dniu finału akcji, pragnie podnieść świadomość ekologiczną wśród globalnej społeczności swoich widzów oraz szerzyć wiedzę w zakresie ochrony przyrody - informuje nadawca.

Program „Call to Earth: Our Shared Home” na kanale CNN International wyemitowany zostanie we wtorek, 28 listopada 2023 roku w godzinach 6:30, 9:30 i 12:30 CET​​​​​​​ (więcej tutaj).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

509 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...