Spór: MPEG-2 czy MPEG-4?

dodano: 2005-10-14 11:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: www.digital-tv.pl

DVB-T Polska Nadal trwają spory o to, czy w Polsce w DVB-T będzie obowiązywał standard kompresji MPEG-2 czy MPEG-4. Na spotkaniu w dniu 11 października nadal nie doszło do porozumienia i uzgodnienia standardów dla polskiej DVB-T. Trwa bardzo niekorzystny pat w sprawie DVB-T w Polsce.Jako podano na stronie www.digital-tv.pl w dniu 11 pażdziernika 2005 na ostatnim posiedzeniu Miedzyresortowego Zespołu d/s Wprowadzenia Cyfrowej Radiofonii i Telewizji w Polsce, działającego przy Ministerstwie Infrastruktury, po raz kolejny nie doszło do porozumienia w sprawie uzgodnienia standardów dla polskiego DVB-T.

Zespół miał uzgodnić treść Rozporządzenia MI w sprawie minimalnych wymagań dla odbiorników cyfrowej telewizji. Po raz kolejny jednak nie udało się doprowadzić do porozumienia pomiędzy uczestnikami zespołu. Tak, jak na poprzednich posiedzeniach i tym razem kością niezgody były dwie sprawy - standard kompresji: MEPG-2 czy MPEG-4) i API (MHP czy bez MHP).

Wiadomo, że nadawcy, URTIP, PIKE i Ministerstwo Infrastruktury opowiedzieli się po stronie standardu MPEG-4.

Natomiast KIGEiT - izba gospodarcza zrzeszająca m.in. producentów odbiorników, stanowczo opowiedziała się za przestarzałą kompresją MPEG-2 (obecnie sprzedawane odbiorniki satelitarne i naziemne DVB-T korzystają właśnie z MPEG-2).

Co interesujące, firma ADB - najbardziej znany, polski producent odbiorników cyfrowych, która ma dział softwarowy w Zielonej Górze, wcale nie poparła zdania KIGEiT (której jest członkiem) i ku zaskoczeniu opowiedziała się po stronie nowocześniejszego standardu MPEG-4, który w przyszłości da szanse uruchomienia transmisji HDTV.

Równie gorąca dyskusja odbyła się w sprawie API. Tu ADB wraz z KIGEiT lansowało obowiązkowe wyposażanie interaktywnych odbiorników cyfrowych w oprogramowanie MHP podczas, gdy TVN, Polsat i PIKE stanowczo sprzeciwiało się definiowaniu jakiegokolwiek obowiązkowego standardu API.

Mówiąc szczerze spór o techniczne aspekty trwa zbyt długo, co bardzo niekorzystnie wpływa na sam polski rynek. Oby nie skończyło się klapą już na starcie i to bez względu na to, jaki standard zostanie wybrany, bo jakoś nikt o tym nie pomyślał.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...