Ekspertyza IŁ: tak dla MPEG-4

dodano: 2005-12-23 11:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: digital-tv.pl/IŁ

Instytut Łączności przygotował 29-stronicową ekspertyzę na temat standardów kompresji pod kątem ewentualnego rozważenia: MPEG-2 czy MPEG-4 byłby przydatny dla DVB-T w Polsce. Ekspertyza dla KRRiT podkreśla wyższość MPEG-4 nad przestarzałym MPEG-2.W ekspertyzie wyraźnie stwierdzono, że "standard MPEG-2 w chwili obecnej staje się standardem przestarzałym, natomiast standard MPEG-4 w wersji AVC/H.264 zawiera nowoczesne rozwiązania".

Ekspertyza ukazała się na stronie internetowej KRRiT pod tytułem: "Analiza porównawcza algorytmów kodowania sygnału wizyjnego MPEG-2 i MPEG-4 w celu określenia liczby programów w multipleksie".

Kilka wniosków:

• Standard AVC/H.264 jest standardem przyszłościowym i jako taki znajduje szersze zastosowanie podczas gdy standard MPEG-2 staje się standardem przestarzałym i będzie stopniowo wypierany przez rozwiązania nowocześniejsze, dające znacznie szersze możliwości.

• Co raz większa liczba producentów sprzętu odbiorczego już produkuje lub rozpoczyna produkcję dekoderów AVC/H.264 (w tym również RWT Radom planuje rozpoczęcie dekodera AVC/H.264 w połowie roku 2006).

• Przewodniczący Grupy Studiów 6 (radiofonia i telewizja) ITU-R zaleca wykorzystanie standardu AVC/H.264 w telewizyjnych systemach emisyjnych.

• Standard AVC/H.264 umożliwia przesyłanie w multipleksie dwukrotnie większej liczby programów telewizyjnych.

Co do kwestii cen cyfrowych dekoderów, Instytut Łączności podał:

"Według producentów dekoderów (np. firmy ADB) cena dekodera multistandartowego MPEG-2 i AVC/H.264 będzie w początkowym okresie większa o 30% od ceny dekodera MPEG-2. Cena dostępnego za pół roku dekodera jednostandardowego AVC/H.264 nie będzie wyższa niż dekodera MPEG-2".

Wynika więc, że będzie jednak MPEG-4, tylko trzeba poczekać na odbiorniki MPEG-4 i odpowiednie decyzje.

Drugi wniosek, to ewidentny fakt, że zbyt długie testy doprowadziły do tego, że "przespano" sprawę powszechniejszego stosowania MPEG-2 i zrobiono "w konia" wielu użytkowników tunerów DVB-T w MPEG-2, tym samym zrażając potencjalnych klientów do ... jakichkolwiek tunerów do naziemnej telewizji cyfrowej.

ekspertyza Instytutu Łączności
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...