Odbiorniki MPEG-4 z KIGEiT

dodano: 2006-02-07 14:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: digital-tv.pl

3 lutego KIGEiT wysłała oficjalną odpowiedź na pismo KRRiT w sprawie informacji o dostępności odbiorników dla naziemnej telewizji cyfrowej obsługujących system kompresji MPEG-4 AVC. Według KIGEiT dostawa 1,3 mln odbiorników DVB-T MPEG-4 nie jest żadnym problemem.W ciągu 9-12 miesięcy oficjalnej decyzji o ustaleniu jako obowiązującego standardu MPEG-4 AVC - KIGEiT jest w stanie dostarczyć na rynek wymaganą liczbę odbiorników i zagwarantować konkurencyjne ceny. Optymistyczny wariant KIGEiT przewiduje, że jesli popyt na odbiorniki MPEG-4 AVC osiągnie podobny poziom, jak na odbiorniki MPEG-2, to ceny obu rodzajów tunerów mogą zrównać się po ...18-24 miesiącach. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że KIGEiT nie chce wypowiadać się na ten temat bez badań zachowań konsumentów. Nie jest więc możliwe snucie jakichkolwiek rzeczywistych prognoz.

Prawda jest taka, że czekanie 2 lata, by stwierdzić jak zachowają się polscy klienci, to troszkę długo. Porównywanie popytu odbiorników MPEG-2 i MPEG-4 w Polsce, to jakby porównanie dwóch wirtualnych światów. Odbiorniki MPEG-2 dla DVB-T są niesprzedawalne - ich sprzedaż jest szczątkowa, a odbiorników MPEG-4 na razie brak! Nie ma też co klientom mydlić oczu, że odbiorniki Combo z gniazdami CI w przyszłości pozwolą na odbiór kanałów w MPEG-4 po umieszczeniu jeszcze niewyprodukowanego modułu MPEG-4. Wszystko to czysto wirtualne i nieprzetestowane rozwiązanie, pozwalające doraźnie sprzedawać takie odbiorniki Combo - DVB-T + DVB-S z 2xCI, np. Kaon KTSC-570CI lub Interstar 8200CI.

Liczy się nie sprzęt i rodzaj kompresji dla DVB-T, a zawartość i powód lub finansowa zachęta do kupna odbiorników DVB-T. Jeśli zawartość (dobre kanały) jest dostępna inaczej (z satelity) i taniej, to klienci w życiu nie kupią odbiorników MPEG-4 dla DVB-T, bo niby po co. Odbiorniki MPEG-4 będą dużo droższe, a do tego nadawcy i producenci muszą zapłacić za odpowiednie licencje, a o tym nikt już nie mówi.

odpowiedź KIGEiT na pismo KRRiT
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...