„Prehistoryczne bestie” w Discovery World

dodano: 2010-07-08 10:13 | aktualizacja: 2010-07-08 10:40
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery World

Discovery World Nowy program „Prehistoryczne bestie” przybliży nam sylwetki największych i najdziwniejszych bestii, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Poznamy wygląd, życie i zwyczaje sześciu  tajemniczych zwierząt sprzed milionów lat. Naukowcy na nowo ożywili je z kopalnych szczątków, aby pokazać, jak wyglądały, jak żyły i jak wyginęły. Premiera w sobotę, 31 lipca br. o godz. 21:00 na kanale Discovery World.



"Prehistoryczne bestie" (ang. Mega Beasts)

Wszyscy wiemy jak wyglądał olbrzymi, siejący postrach przez wiele milionów lat, Tyranozaur Rex. Ale okazuje się, że na naszej Ziemi mieszkały drapieżniki większe i groźniejsze od osławionego dinozaura.
Ponad 100 milionów lat temu na podmokłych terenach Afryki królował wielki gad – Spiznozaur. Rozmiarami prawie dwukrotnie przewyższał Tyranozaura – dorosły osobnik mógł osiągnąć nawet 18 metrów długości i ważył 9 ton. Miał długą na ponad 1,5 metra krokodylą czaszkę, wielkie pazury a na grzbiecie prawie półtorametrowy żagiel, który najprawdopodobniej służył do regulacji temperatury ciała. Był największym drapieżnikiem, jaki chodził po naszej planecie.

Niewiele później królestwo prehistorycznych oceanów objęła mega-bestia zwana mozazaurem. Mozazaur walczył z gigantycznymi rekinami, 15-metrowymi plezjozaurami i innymi wielkimi bestiami i zawsze wychodził z tych walki zwycięsko. A wszystko dzięki ogromnym półtorametrowym szczękom z dwoma rzędami ostrych zębów. W programie naukowcy zrekonstruują te olbrzymie szczęki, abyśmy na własne oczy mogli zobaczyć, jak król oceanów „pochłaniał” swoje ofiary.
Kiedy po uderzeniu asteroidy wyginęły wielkie gady, władze na Ziemi przejęły ssaki. Ale nie do końca. W odległej Australii pojawił się olbrzymi jaszczur podobny z wyglądu do Warana z Komodo, ale dwukrotnie większy. Megalania, o długości 5,5 metra i wadze ponad ćwierć tony, była brutalną maszyną do zabijania. Miała ostre jak noże zęby, a dodatkowo w pojmaną ofiarę wpuszczała jad, powodujący wykrwawienie. Żaden przeciwnik nie miał szans. Naukowcy do dziś nie wiedzą, dlaczego gad zniknął z powierzchni ziemi 40 tysięcy lat temu, a przeżyli mniejsi od niego przeciwnicy.

Discovery World zaprasza na wyprawę w czasie, kiedy na Ziemi panowały olbrzymie drapieżniki.

Premiera: sobota 31 lipca br., godz. 21:00 w Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: w soboty o godz. 21:00
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...