Discovery Historia: „Lotniskowiec USS Enterprise”

dodano: 2010-07-08 10:58 | aktualizacja: 2010-07-08 11:53
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Nowy program „Lotniskowiec USS Enterprise” dostarczy widzom kanału Discovery Historia niecodzienną okazję wejścia na pokład pływającej legendy US Navy. Kamery pokażą codzienne życie blisko pięciotysięcznej załogi lotniskowca. Poznamy ich troski, kłopoty, sposoby na spędzenie wolnego czasu a także trudną i niebezpieczną służbę podczas rejsów bojowych. Premiera w niedzielę, 25 lipca br., o godz. 22:00.„Lotniskowiec USS Enterprise” (ang.: Carier at war: The USS Enterprise)

Okręty wojenne, noszące nazwę Enterprise, zapisały w historii marynarki Stanów Zjednoczonych długą i chlubną kartę. Służyły w różnych wojnach i kampaniach morskich od II połowy XVIII wieku. W czasie II wojny światowej siódmy z kolei okręt, noszący tą nazwę, wziął udział we wszystkich najważniejszych bitwach morskich z cesarską flotą Japonii. Okręt został uhonorowany licznymi odznaczeniami za duży wkład w zakończenie wojny. Kiedy USS Enterprise, „najbardziej bohaterski okręt II wojny światowej”, zakończył swoją długą służbę, dowództwo US Navy podjęło decyzję, aby pierwszemu amerykańskiemu lotniskowcowi z napędem atomowym nadać właśnie tę nazwę. Miała być to dobra wróżba dla nowej jednostki.

Kiedy USS Enterprise wchodził do służby na początku lat sześćdziesiątych, był największą jednostką amerykańskiej floty z napędem atomowym a zarazem pierwszym na świecie lotniskowcem, w którym zastosowano ten rodzaj napędu. Był dumą US Navy i szybko stał się pływającą legendą. Brał udział we wszystkich ważniejszych amerykańskich kampaniach wojennych, które miały miejsce na wszystkich akwenach świata przez ostatnich pięćdziesiąt lat. Uczestniczył w morskiej blokadzie Kuby, kiedy świat stał na krawędzi wojny atomowej. W 1964 roku, stacjonując na Morzu Śródziemnym wraz z krążownikami USS Long Beach i USS Bainbridge, zabezpieczał południową flankę działań NATO. Już rok później startujące z jego pokładu samoloty dokonały kilkuset ataków na pozycje partyzantów Vietcongu. Myśliwce z USS Enterprise brały też udział w bombardowaniu celów w czasie amerykańskich działań w Afganistanie i Iraku.

W programie będzie można zobaczyć unikalne zdjęcia z lotów zwiadowczych i misji bombowych w jakich uczestniczyli piloci startujący z pokładu USS Enterprise. Może to być jedna z ostatnich okazji odbycia do wirtualnej wycieczki po pokładzie tego okrętu. Już za trzy lata jednostka zostanie wycofana ze służby.  

Premiera: niedziela, 25 lipca br., godz. 22:00 na kanale Discovery World.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...