Dokumenty o Polsce w Planete

dodano: 2010-08-13 10:43 | aktualizacja: 2010-08-13 12:01
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Planete

Planete Jesienną ramówkę Planete zdominują dokumenty o Polsce, filmy z festiwalu PLANETE DOC REVIEW oraz portrety gwiazd i artystów. Wśród hitów obraz „Talibowie - prawdziwe oblicze”, pierwszy dokument o tej hermetycznej społeczności nakręcony przez człowieka z Zachodu. Oprócz tego będzie można zobaczyć m.in.: „Sudan - podróż w czasie", „Idź, diable, precz!” czy cykle: „Inside american hate”, "Ikonoklaści", „W przeddzień".Już 2 września br. Planete pokaże unikalny film „Talibowie - prawdziwe oblicze” norweskiego dokumentalisty Paula Refsdala. Pokazuje on wojowników świętej wojny naradzających się przed kolejną zbrojną akcją, z troską pielęgnujących broń, a także rozluźnionych, żartujących we własnym gronie. Reżyser powoli zdobywał ich zaufanie, a dokument, który nakręcił, daje pierwszą i być może jedyną okazję przyjrzenia się funkcjonowaniu tej hermetycznej społeczności - wrogów zachodniego świata.

Jesienna ramówka Planete obfitować będzie także w pasjonujące polskie dokumenty. We wrześniu stacja pokaże „Telewizję Dziewcząt i Chłopców”, czyli cykl 10 filmów o najbardziej kultowych programach dla młodzieży w historii polskiej telewizji, takich jak „Zwierzyniec”, „Klub Pancernych”, „Ekran z Bratkiem”, „Niewidzialna Ręka” czy „Latający Holender”. Kolejną ważną pozycją na jesieni będzie „Himilsbach: prawdy, bujdy, czarne dziury", dokument o tragicznym życiu kultowego aktora Jana Himilsbacha. Społeczeństwo polskie zostanie pokazane także przez Marcina Koszałkę w „Do bólu", w którym reżyser analizuje toksyczne relacje między dorosłym synem a matką. W „Kici, kici" Paweł Łoziński sfilmował kociary - samotne kobiety, których towarzyszami życia są tylko koty.

Historia w Planete to spojrzenie na zbrodnię katyńską i KOR, a także portrety wybitnych postaci - Tadeusza „Bora" Komorowskiego, dowódcy AK, Stanisława Skalskiego, asa polskiego lotnictwa podczas II wojny światowej i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Niezwykle zaś popularna tematyka przyrodnicza zostanie zaprezentowana w filmach, m.in.: „Wigierski Park Narodowy", "Jezioro Drużno", „Parki narodowe Gór Skalistych Kanady i lasy dziewicze wyspy Vancouver " czy „Sudan - podróż w czasie".

W ramówce pojawią się również wybitne dokumenty pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Najważniejsze to „Odgłosy robaków - zapiski mumii”, zwycięzca 6. PLANETE DOC REVIEW, obraz nakręcony na podstawie ostatnich zapisków mężczyzny, który zagłodził się na śmierć. Stacja zaprasza na pokazywane na IDFA 2009: „Jaffa. Chimeryczna pomarańcza” o konflikcie palestyńsko-żydowskim z punktu widzenia pomarańczy i „Marzenia kairskich śmieciarzy” o chrześcijanach w Kairze. Ich społeczna pozycja przypomina kastę trędowatych w Indiach - jedyna praca, jakiej mogą się podjąć to zbieranie setek ton śmieci. Planete wyemituje także głośny „Idź, diable, precz!” o oddolnym, pokojowym ruchu wielu tysięcy kobiet w targanej wojnami domowymi Liberii, „Lucio. Oszust, murarz, anarchista” o jednym z najsłynniejszych europejskich fałszerzy i anarchistów oraz „Zanim przeklną nas dzieci” o szkodliwym wpływie na zdrowie dzieci żywności produkowanej przy użyciu chemikaliów.

W ramach cyklu o różnych obliczach Stanów Zjednoczonych widzowie zobaczą serię „Inside american hate”, pokazującą współczesne organizacje w USA bazujące na nienawiści i rasizmie, „11 września. Pytania bez odpowiedzi” - próbę odpowiedzi na pytanie, czy zamach na WTC był starannie zaplanowaną intrygą rządu, oraz 12-odcinkowe „Parki narodowe. Chluba Ameryki”, czyli przegląd najpiękniejszych rezerwatów i wspaniałości przyrody USA.

Jesienią w Planete nie zabraknie także lżejszych dokumentów o współczesnych piosenkarzach, aktorach, sportowcach i projektantach mody oraz biografii wybitnych polityków i naukowców. Będą to portrety Beyoncé i Claude’a Levi Straussa, seria "Ikonoklaści", w której zostaną przedstawione życie i twórczość m.in.: Seana Penna, Alicii Keys, Mike'a Myersa, Ashley Judd, Madeleine Albright i Venus Williams. Zaś cykl „W przeddzień" to skrót z 48 godzin przed pokazem mody Fendi, Jeana Paula Gaultiera, Proenza Schouler i Sonii Rykiel.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...