TVP: koncert „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi”

dodano: 2010-08-16 10:33 | aktualizacja: 2010-08-16 12:57
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

TVP TVP objęła patronatem korporacyjnym obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność. Program 1 i TVP Polonia pokażą 30 sierpnia o godz. 20.25 koncert z Gdyni „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi”. Ponadto w ofercie TVP wiele innych, rocznicowych pozycji programowych.Koncert „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi”, który odbędzie się 30 sierpnia w ramach uroczystego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, swoimi występami uświetnią takie polskie gwiazdy estrady jak: zespół Mateusza Pospieszalskiego, Leszek Żurek, Mezo i Owal, Antonina Krzysztoń, Robert Gawliński, Renata Przemyk, Sebastian Karpiel-Bułecka, Stanisława Celińska, Stanisław Soyka, Mariusz Lubomski, Andrzej Dziubek, Andrzej Grabowski, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Kayah i Bracia.

Widowisko muzyczne w Gdyni pokaże prawdziwą ideę Solidarności i zaprezentuje osoby, które walczyły i ginęły za tę ideę. Trzon koncertu będą stanowiły autentyczne pieśni stanu wojennego i początków Solidarności, wzbogacone o słynne piosenki rockowe tamtych czasów. Zespół hip-hopowy Abradab specjalnie na potrzeby tego koncertu skomponuje melodie do wiersza „Żywe historie kamienie”.

Ale to nie jedyna propozycja programowa telewizji publicznej w związku z obchodzoną rocznicą 30-lecia Solidarności. W sierpniu TVP1 zaprasza też m.in. na cykl „Encyklopedia Solidarności” o wydarzeniach i postaciach opozycji z lat 1976-89, których na próżno szukać w podręcznikach historii. Każdy z 10 odcinków serii pokazuje, że w walce o wolną i niepodległą Polskę uczestniczyły tysiące bezimiennych dzisiaj bohaterów. Ponadto TVP1 wyemituje notacje – relacje świadków historii – Anny Walentynowicz i Wiesława Chrzanowskiego.

Z kolei TVP2 już od 9 sierpnia emituje czteroodcinkowy film „Bibuła” o niezależnym obiegu wydawniczym istniejącym w PRL między rokiem 1976, gdy powstała w Polsce pierwsza zorganizowana opozycja, po rok 1989, upadek systemu, a wygraną tych, którzy będą bohaterami filmu. Natomiast TVP Historia i TVP Kultura wyemitują cykl „18 dni strajkowych”, czyli serię historii strajkowych, ukazującą kluczowe wydarzenia i ludzi z nimi związanych.

TVP Polonia pokaże „Freedom Symphony” – widowisko muzyczne przygotowane przez młodych szczecińskich artystów. W swojej ofercie programowej, TVP proponuje widzom także ciekawe filmy dokumentalne, w tym m.in.: „Historię pewnego życia” o Alinie Pieńkowskiej-Borusewicz (TVP Historia); „Sierpień” – rejestrację wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w drugim tygodniu historycznego strajku uwieńczonego podpisaniem pamiętnych porozumień ze stroną rządową (TVP INFO) czy też „Telewizję Solidarność” o nieznanej historii powstania pierwszej, niezależnej ekipy filmowej TV BIPS SOLIDARNOŚĆ w 1981 roku (TVP1).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...