Emmy dla dokumentu HBO CE - „Świat według Iona B.”

dodano: 2010-11-23 11:56 | aktualizacja: 2010-11-23 13:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: HBO

HBO2_logo_green_sk.jpg W nocy, 22 listopada br. w Nowym Jorku HBO Central Europe otrzymało International EMMY Award za dokument „Świat według Iona B.” w kategorii Arts Programming. W Polsce film miał telewizyjną premierę w zeszłym tygodniu. Najbliższa emisja dokumentu odbędzie się we wtorek, 30 listopada br. na antenie HBO2.„Świat według Iona B.” to produkcja HBO Central Europe o genialnym artyście Ionie Barladeanu, który żył na marginesie społeczeństwa, a sztukę tworzył tylko dla siebie. Jego talent odkrył kilka lat temu właściciel galerii w Bukareszcie, dzięki czemu Ion w ciągu kilku miesięcy przeobraził się z żyjącego na peryferiach społeczeństwa bezdomnego w sławnego artystę. Reżyserem, scenarzystą i operatorem filmu jest Alexander Nanau.

Wyprodukowany w 2009 roku w Rumunii dokument wzbudził na całym świecie zainteresowanie historią Iona B., która została przedstawiona w stacjach BBC i Euronews oraz opisana w międzynarodowej prasie. Dokument był pokazywany na wielu prestiżowych festiwalach filmowych, w tym m.in. w Nyon, Toronto, Linzu, Warszawie, Stambule, Sarajewie i Kolorado.

Polska telewizyjna premiera filmu miała miejsce w środę, 17 listopada br. o godz. 22.00. Dokument będzie można również obejrzeć 30 listopada o godz. 15:15, 10 grudnia o godz. 13:05 oraz 14 grudnia o godz. 14:50 w HBO2.

„Świat według Iona B.”, dokumentalny, Rumunia 2009, 61 min., reż. Alexander Nanau, wyk. Ion Barladeanu 

Bohaterem filmu jest Ion B., sześćdziesięciodwuletni bezdomny. Mężczyzna jako młody chłopak marzył o karierze reżysera. W latach siedemdziesiątych zajął się tworzeniem kolaży, które miały nawiązywać do jego nigdy niezrealizowanych produkcji filmowych. W 2008 roku właściciel jednej z bukareszteńskich galerii, Dan Popescu, usłyszał przez przypadek o Ionie i jego niezwykłych pracach. Gdy bezdomny pokazał mu swoją kolekcję - tysiące walizek wypełnionych dziełami wykonanymi w ciągu wielu lat życia - Popescu był zachwycony. Uznał, że sztuka Iona to prawie czysty surrealizm. Rok później domorosły twórca miał już swój własny dom i stał się jednym z najbardziej wziętych i cenionych rumuńskich artystów. Jego dzieła są wystawiane w Londynie i Paryżu obok prac takich sław, jak Andy Warhol czy Marcel Duchamp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...