Włochy: projekt Conto Energia V już w czerwcu

dodano: 2012-06-10 18:51 | aktualizacja: 2012-06-13 22:50
autor: Anna Sulisz | źródło: Conto Energia V

italia_flaga.gif Rząd Włoch ma przygotować ostateczny projekt Conto Energia V do połowy czerwca 2012 i równocześnie przygotować go do publikacji w Dzienniku Ustawowym w ciągu kolejnych 2 tygodni. Po spotkaniu z przedstawicielami regionalnymi przygotowano listę zmian, które mają zostać wprowadzone. Zgodnie z nowymi propozycjami, na zmianach skorzystają szczególnie właściciele małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych we Włoszech.Spotkanie z przedstawicielami włoskich regionów odbyło się w środę 6 czerwca w Rzymie w celu omówienia nowego prawa dotyczącego energii odnawialnej zwanego Conto Energia V. Pomimo tego, że dokładna data wejścia nowego prawa w życie nie została jeszcze ustalona, oczekuje się, że będzie ono skuteczne, gdy w kraju zostaną zainstalowane instalacje fotowoltaiczne, które wytworzą prąd o wartości 6 mln euro (FIT). Jeśli tendencja ilości rejestrowanych projektów zostanie utrzymana na obecnym poziomie to wartość ta zostanie osiągnięta na przełomie sierpnia i września 2012r. Jeszcze w maju, wydawało się, że data ta zostanie przesunięta aż na 1 października. 
 
Na spotkaniu zaproponowano szereg zmian do projektu ustawy, o czym poinformowało krajowe Stowarzyszenie Fotowoltaiczne (GIIF). Zaproponowane zmiany to m.in.: FIT bonus dla nowych systemów PV, które zastąpiły azbestowe pokrycia dachowe, kontynuacja premii dla produktów "Made in UE", zwiększenie mocy minimalnej dla nowych instalowanych systemów fotowoltaicznych do 12 kilowatów (KWP) oraz odpowiednie okresy przejściowe w celu ochrony istniejących lub już zaplanowanych inwestycji.
 
Projekt nowej ustawy zostanie wysłany w przyszłym tygodniu do Ministrów: Rozwoju, Środowiska i Rolnictwa w przyszłym tygodniu. Ostateczna wersja projektu będzie przygotowana do końca przyszłego tygodnia, poinformowało GIIF. Projekt ma być gotowy do publikacji w Dzienniku Ustaw do końca czerwca. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że rząd jest gotowy zmienić ustawę. Nie ujawniono jednak, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Najwyraźniej, przedstawiciele włoskich Regionów nie naciskają o obniżenie stawek taryfowych czy też nie proszą o zwiększenie rocznego budżetu FIT. Jeśli jednak zaproponowane zmiany zostaną przyjęte, to najprawdopodobniej będą cięcia w FIT. 
 
Przykładowo, 3 kW system dachowy będzie uprawniony do otrzymania 23,7 eurocentów/kWh, zamiast obecnych 27,4 eurocentów/kWh. Podobnie, 200 kW system zamontowany na dachu otrzyma 19,9 centów/kWh, zamiast 23,3 eurocentów/kWh, a za 1 MW uzyskany z instalacji naziemnej to 16,1 eurocentów/kWh, zamiast 18,2 eurocentów/kWh. Ponadto wydaje się, że cena rynkowa 8 eurocentów zostanie zmieniona. 
 
W kwietniu ogłoszono listę zmian proponowanych do wprowadzenia na włoskim rynku fotowoltaicznym. Oprócz wyżej wymienionych cięć FIT, sugerowano, że roczny wzrost energii z nowych instalacji fotowoltaicznych to 2 do 3 GW. Instalacje o mocy powyżej 12 kW będą musiały się rejestrować, a prawo do FIT tylko wtedy gdy zmieszczą się w granicach rocznego limitu. 
Systemy o mocy od 1 do 12 kW nie będą musiały być rejestrowane. Jednakże całkowita moc z zainstalowanych tych wszystkich systemów będą liczone w okresach rocznych i zaliczane do limitów w przyszłym roku. W konsekwencji, łączna moc na przyszły rok będzie odpowiednio zmniejszona.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...