Będzie solarna rewolucja w Polsce

dodano: 2012-06-18 15:22 | aktualizacja: 2012-06-18 15:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: RzP

polska_flaga_sk.jpg Zmiana prawa w Polsce od 1 stycznia 2013 r. sprawi, że wreszcie opłacalne będzie budowanie farm solarnych i elektrowni słonecznych - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta twierdzi, że najbliższe lata spowodują wysyp w Polsce elektrowni słonecznych. Na razie jest tylko 6 takich solarnych farm o mocy zaledwie 1,12 MW. W Niemczech tyle energii daje jedna mała, słoneczna farma. Polska mocno zaniedbała pozyskiwanie energii ze Słońca, choć nasi sąsiedzi Niemcy czy Czechy dużo w to zainwestowały.

Polska, która musi spełnić do 2020r. rygorystyczne wytyczne Unii Europejskiej, zwiększając produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Szansą jest tu właśnie energetyka solarna. Niestety ze wszystkich źródeł odnawialnych to właśnie energia pozyskana ze słońca jest najdroższa. Jak pisze "Rz" jest to do nawet 1000 zł za megawatogodzinę - dwa razy więcej niż na farmach wiatrowych.

Dlatego solary w nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii (oze) mają mieć najwyższe dopłaty - 2,85 zielonego certyfikatu w 2013 roku. Oznacza to, że producent energii dostanie 1017 zł za każdą megawatogodzinę wprowadzoną do sieci przesyłowej.

Jak podkreślają eksperci to spora zachęta do budowania tego typu elektrowni. Już w 2013 roku ich moc może mieć nawet 200 MW. "Rz" wylicza, że firma Amber Energia chce stawiać elektrownie za 50 MW. W zachodniopomorskim swoją siłownię chce mieć Si Power - ma powstać na byłym lotnisku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat TERRABOX T3 DVB-T/T2 HEVC

TERRABOX T3 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

279 zł Więcej...