Szwajcaria: zamiast atomu - panele słoneczne

dodano: 2012-07-23 18:51 | aktualizacja: 2012-07-23 21:19
autor: Anna Sulisz | źródło: PV/swissinfo.ch

flaga_szwajcaria_sk.jpg Z opublikowanych w czerwcu 2012 roku nowych regulacji energii elektrycznej dla Szwajcarii, energia z fotowoltaicznych paneli słonecznych to główny kandydat do zastąpienia reaktorów jądrowych, które pokrywają 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju. Reaktory jądrowe już wkrótce zostaną wyłączone. Dlatego Szwajcaria szuka sposobów na pokrycie zapotrzebowania przez energię odnawialną. Szwajcarski portal internetowy swissinfo.ch poinformował, że naukowcy i szwajcarski przemysł "słoneczny" naciskają na zmiany w przepisach określających warunki montażu ogniw fotowoltaicznych na dachach, które już wkrótce mogą stać się nową strategię energetyczną. W 2011 roku szwajcarski parlament podjął decyzję, iż nie powstaną nowe reaktory jądrowe oraz o zamknięciu tych,  które są w użyciu.
 
Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu oraz Szwajcarskie Stowarzyszenie Energetyki Solarnej sugerują, że aż 20 proc. szwajcarskiej energii elektrycznej może pochodzić ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na dachach. Energia z solarów w Szwajcarii już w 2025 roku, miałyby zastąpić połowę potencjału nuklearnego. Thomas Zwald, ze szwajcarskiego Związku Firm energii elektrycznej, poinformował, że w tej sytuacji ceny za energię mogą wzrosnąć o 10 procent.
 
Zalety energii fotowoltaicznej z ogniw zamontowanych na dachach to przede wszystkim szybkość, z jaką fotowoltaika może być wdrożona. 

Decyzja jeszcze nie została podjęta, ale "...gospodarka jest w pełni świadoma, że te inwestycje muszą zostać wdrożone a zdecentralizowana produkcja energii elektrycznej zyska na znaczeniu. To wszystko kwestia tempa montażu i wysokości zainwestowanego kapitału," - powiedział Thomas Zwald, przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Energii Elektrycznej. .
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...