Pięć krajów dla rozwoju Desertec

dodano: 2012-11-05 21:48 | aktualizacja: 2012-11-06 15:21
autor: Anna Sulisz | źródło: desertec.org

Desertec_logo_www Jak informują media, rządy pięciu krajów - Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Maroka porozumiały się w sprawie kontynuowania inicjatywy Desertec dotyczącej pozyskiwania energii odnawialnej. W listopadzie zostanie podpisany list intencyjny w tej sprawie. Tymczasem RWE informuje, że planuje budowę słonecznej i wiatrowej farmy w Maroku. Tylko w Europie planowana jest realizacja słonecznych projektów energetycznych o wartości 600 mln euro.Źródła rządowe z Niemiec i Maroka potwierdziły, że list intencyjny w sprawie projektu ma być podpisany jeszcze w listopadzie.  

- Są prowadzone rozmowy z przedstawicielami kilku państw i ministerstwem w Niemczech - potwierdził rzecznik niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki.
 
W 2013 roku będzie podpisana umowa międzyrządowa, do której inne rządy mogą również dołączyć. Trzecia edycja dorocznej konferencji Desertec odbędzie się w Berlinie, w nadchodzącym tygodniu. W Niemczech nie jest łatwo, bo niemieckie firmy odczuwają kryzys w tej branży. W zeszłym tygodniu Siemens ogłosił zamiar wycofania się z tej inicjatywy. Firma Bosch także rozważa podobny krok, choć firma odmówiła oficjalnego komentarza na ten temat. 


 
Pomimo przeszkód i kryzysu, Unia Europejska nadal naciska na promocję projektu Desertec. Oczekuje się, że w latach 2014 - 2016, pierwsze słoneczne i wiatrowe projekty energetyczne będą realizowane.
 
Konsorcjum kierowane przez RWE poinformowało, że planuje budowę parków energii słonecznej i wiatrowej w Maroku. Elektrownie o mocy 50 MW mają być zbudowane w latach 2014 i 2016, i powinny stanowić jeden z trzech projektów DII.
 
Obecnie DII ma ponad 50 członków, którymi są firmy i organizacje. Nie wiadomo wiele o tym, aby Polska brała udział w tym projekcie.

Więcej o Desertec po angielsku tutaj.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...