UE: śledztwo dot. chińskich paneli fotowoltaicznych

dodano: 2012-11-12 18:18 | aktualizacja: 2012-11-12 23:09
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

Chiny Zaledwie kilka godzin po tym, gdy Stany Zjednoczone ostatecznie określiły wysokość ceł na przywóz produktów fotowoltaicznych z Chin do USA, także Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że ​​rozpoczęła dochodzenie antydumpingowe dotyczące chińskich paneli słonecznych sprowadzanych do krajów Unii Europejskiej. Po 9 miesiącach, byłoby możliwe nałożenie przez UE tymczasowych antydumpingowych ceł na produkty PV z Chin.Już 6 września Unia Europejska wszczęła antydumpingowe dochodzenie w sprawie przywozu paneli fotowoltaicznych i komponentów do ich produkcji z Chin, po tym, gdy UE ProSun, wspomagany przez SolarWorld, złożyli w tej sprawie skargę. Zaledwie kilka tygodni później, 26 września zostało wszczęte drugie, antydumpingowe dochodzenie w sprawie ceł wyrównawczych, po kolejnej skardze złożonej przez UE ProSun.
 
Podobnie, jak w przypadku USA, SolarWorld uważa, że chińskie panele fotowoltaiczne oraz produkcja ich kluczowych komponentów korzystają z nieuczciwych dotacji chińskiego rządu.

W wydanym oświadczeniu KE poinformowała:
- Pod względem wartości importu, to jak najbardziej dotyczy krajów Unii Europejskiej, bowiem w 2011 roku, Chiny wyeksportowały panele słoneczne i ich kluczowe składniki o wartości około 21 mld euro.
 
Poinformowano, że dochodzenie ma trwać 13 miesięcy. Jednak po dziewięciu miesiącach, byłoby możliwe nałożenie przez UE tymczasowych antydumpingowych opłat na produkty PV z Chin.
 
W odwecie na wszczęcie antydumpingowego dochodzenia w Europie, Chiny wszczęły własne śledztwo w sprawie przywozu polikrzemu z UE do tego kraju.

Rzecznik UE, John Clancy powiedział, że:
- Komisja zbada dokładnie zarzuty subsydiowania podniesione w skardze. Będziemy ściśle współpracować z władzami chińskimi w tym postępowaniu, aby bronić naszych praw, ściśle współpracując z innymi odpowiednimi organami dotującymi sektor PV, w tym również rząd niemiecki i Europejski Bank Inwestycyjny.
 
Chiny zamierzają złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu, stwierdzając, że programy FIT dla Włoch, Grecji i innych państw członkowskich UE są niezgodne z GATT 1994 - dotyczy to porozumień w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...