Bosch poza Desertec - bez elektrowni słonecznej na Saharze

dodano: 2012-11-14 11:15 | aktualizacja: 2012-11-27 21:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV/Desertrec

Desertec_logo_www Prawdopodobnie od przyszłego roku niemiecki koncern Bosch wycofa się z projektu Desertec, odpowiedzialnego za budowę wielu elektrowni słonecznych na Saharze, skąd za pośrednictwem sieci kabli miano przesyłać prąd do Europy. Z tego powodu wstrzymano produkcję paneli fotowoltaicznych w fabryce firmy aleo solar w Prenzlau przy granicy z Polską, która należy do grupy Bosch.

- Z powodu pogorszenia sytuacji gospodarczej w przyszłym roku nie będziemy kontynuować naszej inwestycji w Desertec - wyjaśnił  rzecznik Boscha.

W 2009 r. Bosch Group przyłączył się do projektu budowy na Saharze kompleksu elektrowni słonecznych i wiatrowych, które w ciągu 40 lat miały zaspokoić 15 proc. zapotrzebowania Europy na energię elektryczną.

W projekcie uczestniczyły niemieckie koncerny energetyczne E.ON i RWE, a także największy niemiecki bank Deutsche Bank i potentat ubezpieczeniowych Munich Re. Do niemieckich inwestorów dołączyły kilka firm z Francji, Hiszpanii i Włoch. Wstępne inwestycje wyceniano na astronomiczną kwotę 400 mld euro.Przyszłość projektu Desertec stanęła pod znakiem zapytania. Na początku 2011 roku przez Afrykę Północną przetoczyła się fala zamieszek społecznych (Egipt, Tunezja), a w Libii wybuchła wojna domowa, która zrodziła kolejny problem w Mali, bo Tuaregowie wywieźli broń armii Kadafiego do Mali, by tam założyć nowe państwo Azwad. Nic z tego nie wyszło, bo broń przejęła Al-Kaida, która pokonała Tuaregów i chce w Mali zrobić kalifat. W 2013 roku planowana jest zbrojna interwencja, by zniszczyć macki Al-Kaidy w Mali.

Dodatkowo z powodu kryzysu państwa strefy euro pogrążyły się w kryzysie finansowym. Spadło zainteresowanie energią elektryczną - jest jej za dużo. Wiele krajów ograniczyło dotacje do paneli PV. Wszystko to dodatkowo podważyło plany bardzo kosztownej inwestycji na Saharze.

Wcześniej z projektu Desertec wycofał się niemiecki koncern Siemens, który całkowicie zrezygnował z dalszej działalności w energetyce fotowoltaicznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...