20% Niemców zamierza inwestować w fotowoltaikę

dodano: 2012-11-27 21:35 | aktualizacja: 2013-04-04 12:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

Niemcy Według badań przeprowadzonych przez TNS Emnid, MEDIA Niemieckiego Społecznego Instytutu Badawczego, co piąty obywatel Niemiec jest gotowy zainwestować w energię słoneczną. Badanie zostało wykonane na zlecenie firmy LG Electronics. W związku z informacjami o znacznych podwyżkach cen energii elektrycznej, jakie zostaną wprowadzone w 2013 roku około jednej trzeciej Niemców zaczęło myśleć o inwestowaniu w urządzenia oszczędzające energię elektryczną. Więcej niż jedna piąta Niemców jest gotowych do inwestycji w energię elektryczną ze Słońca, aby uniezależnić się od stale rosnących cen energii elektrycznej. Prawie co dziesiąty Niemiec, według badań, już podjął środki zabezpieczające się przed wzrostem cen.

Podstawowe pytanie jakie postawiono to dlaczego w ogóle wzrastają ceny energii elektrycznej?
Jest wiele negatywnych analiz wokół niemieckiej ustawy o energii i EEG oraz zwiększeniu wsparcia dla "zielonej" energii elektrycznej. Ze względu na gorące dyskusje wokół inwestycji w energię z paneli słonecznych, niemieccy konsumenci są coraz bardziej skonsternowani. A fakt, że EEG jest stale wymieniana jako główny powód wzrostu cen energii elektrycznej, to nie pomaga to rozwojowi rynku energii słonecznej. 
 
Według Claudii Kemfert, szefowej Departamentu Energii, Transportu i Envrionment w Niemieckim Instytucie Badań Gospodarczych w Berlinie, EEG tylko nieznacznie przyczyniły się do wzrostu kosztów energii. Szalejące ceny ropy i gazu są najbardziej odpowiedzialne za wzrost cen energii. 
 
Badanie wykazało, że energia elektryczna ze słońca, a szczególnie rosnące zainteresowanie inwestycjami w systemy solarne, stają się akceptowane przez coraz więcej Niemców. Trend ten jest wspierany przez spadek cen paneli fotowoltaicznych. Koszt zakupu wysokiej jakości kompletnego systemu solarnego o mocy 4 kWp dla indywidualnego gospodarstwa domowego w Niemczech spadł o 65% od 2006 r. i wynosi około 7.000 euro. Odliczając 20% wyprodukowanej energii na własne potrzeby, system tej wielkości nadal umożliwia w Niemczech roczny zwrot prawie 600 euro dzięki taryfom zwrotnym. Po około 10 latach pracy, nakłady poniesione na budowę systemu PV zwrócą się w całości. Dziwne wydają się więc słowa polskiego premiera, Donalda Tuska, że:
- Nie damy sobie wmówić, że Polska jest idealnym zagłębiem dla fotowoltaiki, podczas, gdy Niemcy dołączają coraz większe farmy słoneczne do swojego systemu energetycznego. Uchwalenie ustawy zwiększającej zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi w Polsce jest odwlekane (może wrzesień 2013 lub styczeń 2014!), zamiast wykorzystać okazję do wstrzymania rosnącego bezrobocia przez rozwój nowego segmentu instalacji PV. W Niemczech jest zupełnie inna sytuacja.
 
- Cieszymy się z faktu, że energia słoneczna cieszy się zainteresowaniem wśród coraz większej liczby osób - powiedział  Michael Harre, Wiceprezes Grupy Solar UE firmy LG Electronics w Niemczech, komentując badania. Dodał także że wszystkie zainteresowane osoby mogą skorzystać ze specjalnych taryf dla energii elektrycznej z fotowoltaiki.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...