HCPVT - wysokowydajne anteny fotowoltaiczne

dodano: 2013-04-25 14:16 | aktualizacja: 2013-04-25 14:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: Interia.pl

antena_fotowoltaika Naukowcy i inżynierowie z IBM, Airlight Energy oraz szwajcarskiego uniwersytetu pracują nad tanim i niezwykle wydajnym systemem fotowoltaicznym, zdolnym do koncentracji mocy 2000 Słońc. Prototyp rozwiązania o nazwie High Concentration PhotoVoltaic Thermal (HCPVT) wykorzystuje dużą antenę o parabolicznym kształcie. Jej wnętrze pokrywa wiele ruchomych luster, które - dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu - same ustawią się pod najbardziej optymalnym kątem w stosunku do padania promieni słonecznych. W ten sposób będą w stanie przekształcić w energię ponad 80 proc. promieniowania.
Jak działa HCPVT?
Odbite promienie zostaną skierowane na kilka chłodzonych cieczą odbiorników. Każdy z nich składa się z setek niewielkich (1 cm kwadratowy powierzchni), ale bardzo wydajnych układów fotowoltaicznych. Każdy z nich może konwertować średnio 200-250 watów w 8-godzinnym trybie pracy - naturalnie na obszarach o znacznym nasłonecznieniu.

Oprócz niemałych zasobów odnawialnej energii system HCPVT może zapewnić pokaźne ilości wody pitnej, która stanowi produkt uboczny procesu chłodzenia ogniw. Elementy anteny wykorzystują bowiem technikę chłodzenia cieczą, czyli jak w przypadku superkomputerów. Słona woda odparowuje w wyniku wysokiej temperatury i tym samym pozbywa się soli. Następnie jest skraplana i uzdatniana do picia. W ten sposób można uzyskać 30-40 litrów na metr kwadratowy konstrukcji. Naukowcy zapewniają, że większa instalacja może zapewnić wodę dla małego miasteczka.

Ten sam system chłodzenia może być wykorzystany także jako klimatyzator. I w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń tego typu - nie ma wpływu na ozonosferę.

Naukowcy mają nadzieję, że technologię z powodzeniem będzie można wykorzystać w południowej części Europy, w Afryce, na Półwyspie Arabskim, na południu Stanów Zjednoczonych, w Ameryce Południowej i Australii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...