Chiński odwet za cła na panele słoneczne?

dodano: 2013-06-05 13:16 | aktualizacja: 2013-06-05 16:00
autor: Anita Dąbek | źródło: pv-tech.org

Chiny Chiny rozpoczęły antydumpingowe dochodzenie importowanego z Europy wina, po wczorajszym ogłoszeniu wstępnych ceł na import chińskiej fotowoltaiki do Europy (więcej tutaj). Dochodzenie będzie dotyczyło w szczególności Francji, Włoch i Hiszpanii - krajów, które głosowały za poparciem ceł na produkty solarne z Chin. Spekuluje się, że w ten sposób Chiny podjęły odwet wobec poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej.Według chińskich danych celnych, w 2012 roku Chiny zaimportowały 430 mln litrów wina, z czego ponad dwie trzecie pochodziły z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że we wtorek, 4 czerwca 2013 roku Komisja Europejska nałożyła 11,8% cła na chiński import paneli słonecznych. Po dwóch miesiącach cła wzrosną do 47,6%, w celu umożliwienia „naszym rynkom płynnego przejścia w celu dostosowania się”, powiedział unijny komisarz ds. handlu, Karel De Guchtt. - To jest jednorazowa oferta dla strony chińskiej, dotycząca bardzo wyraźnej zachęty do negocjacji - powiedział.

Rzecznik Chińskiego Ministerstwa Handlu (MOFCOM), Shen Danyang, powiedział dla PV-Tech, że niskie cła pokazały szczerość Unii Europejskiej w próbach rozwiązania tego problemu poprzez dialog. Jednak, mimo tych zapewnień, Chiny rozpoczęły podobne działania wobec wina importowanego do Chin z Unii Europejskiej.

Urzędnik z Biurze Sprawiedliwego Handlu w Chinach, powiedział: - Stosowanie przez Chiny działań naprawczych było ostrożne. Zwracamy uwagę, że w ostatnich latach import wina z Unii Europejskiej ma szybsze tempo wzrostu niż krajowy przemysł winiarski.

Danyang powiedział, że Chiny nadal uważają, że cła na panele słoneczne są „niesprawiedliwe” i wyraziły sprzeciw wobec nich. Rzecznik podkreślił, że Chiny przywiązują dużą wagę do strategicznego partnerstwa UE-Chiny. - Stosunki gospodarcze i handlowe są ważnym fundamentem dla stosunków UE-Chiny i Chińczycy nie chcą, by tarcia w przemyśle fotowoltaicznym wpłynęły na ogólną sytuację stosunków UE-Chiny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...