Wyniesienie Hellas Sat 2 odłożone

dodano: 2003-02-28 12:46 | aktualizacja: 2003-02-28 13:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: Spaceflight

atlas_5_start_sk.jpg Drugi lot należącej do Lockheed Martina rakiety Atlas 5 został odłożony z powodu problemów z członem Centaur. Atlas 5 miał wystartować 14 marca z przylądka Canaveral i wynieść na orbitę greckiego satelitę telekomunikacyjnego Hellas Sat 2 (39E). Nowa, oficjalna data startu nie została jeszcze podana.Hellas Sat 2 ma obsługiwać Letnią Olimpiadę w Atenach w 2004 roku i bardzo ważne jest dotrzymanie terminów startu i uruchomienia satelity na orbicie.

Rzeczniczka prasowa Lockheed Martina powiedziała, że problem został odkryty w stacji spawania, w jednym z członów Centaur. Po wykryciu błędów, technicy sprawdzili wszystkie już zbudowane Centaury, by potwierdzić, czy nie ma podobnych usterek.

Wadliwy Centaur z rakiety Atlas 5, która miała wystartować 14 marca wróci do fabryki. Inny człon Centaur, który aktualnie jest ponownie sprawdzany, zostanie natychmiast wysłany na przylądek Canaveral jako zamiana. Nieoficjalnie mówi się o dacie startu Atlas 5 - 10 kwietnia 2003 roku.

John Karas, wiceprezydent Lockheed Martin Atlas i Advanced Transportation Space powiedział:
"Robimy wszystko co możemy, by zapewnić sukces misji Hellas Sat 2. Będziemy pracować pilnie, by zrealizować misję według planu".

W związku z wadą części rakiety Atlas 5 przyspieszono termin startu rakiety Atlas 3B z satelitą AsiaSat 4, który ma trafić na pozycję 122E zamiast AsiaSata 1.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...