Niemcy: 8,5 mln osób korzysta z energii słonecznej

dodano: 2013-06-24 15:14 | aktualizacja: 2013-06-25 13:55
autor: Anita Dąbek | źródło: BSW-Solar

Niemcy Około 8,5 miliona osób w Niemczech aktywne wykorzystuje energię słoneczną do generowania ciepła lub energii elektrycznej. Jedna na dziesięć osób w Niemczech korzysta już z energii słonecznej, a coraz więcej osób podejmuje się Energiewende, czyli przejścia na odnawialne źródła energii w Niemczech. Dziś już 85 milionów osób mieszka w budynkach, które używają własnych systemów energii słonecznej do generowania energii elektrycznej lub ciepła.Aktywne wykorzystanie energii słonecznej zapewnia większą niezależność od rosnących cen energii i dodatkowo zapobiega emisji dużych ilości dwutlenku węgla do środowiska. W samym 2013 roku systemy solarne zainstalowane w Niemczech mają ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 24 miliony ton.

W ciągu ostatnich dwóch lat energia słoneczna odegrała wiodącą rolę wśród wszystkich innych technologii w niemieckim Energiewende. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano wirtualne podwojenie liczby osób w Niemczech, które mieszkają w budynkach zasilanych ciepłem lub energią elektryczną pochodzącą z energii słonecznej. - Ludzie wspierają Energiewende i coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce. To teraz od polityków zależy, aby stanowczo przyśpieszyć Energiewende i wykorzystać znaczną gotowość obywateli i przedsiębiorców do inwestowania w transformację systemu zaopatrzenia w energię - wyjaśnił Carsten Körnig, dyrektor BSW-Solar.

Mimo kryzysu gospodarczego i cięć w finansowaniu, co przyniosło spadkowe tendencje na europejskim rynku energii słonecznej, i tego, że wielu producentów ogniw i modułów solarnych ma do czynienia z wielkimi wyzwaniami z powodu silnej konkurencji, popyt w Azji i Ameryce rośnie. Na 2013 rok eksperci prognozują wzrost instalacji fotowoltaicznych o około 30 proc. w skali roku w Stanach Zjednoczonych i ponad 50 proc. w Chinach, podczas gdy w Japonii rynek PV ma wzrosnąć co najmniej trzykrotnie. Przemysł solarny oczekuje wzrostu z 31 GWp w 2012 roku do około 50 GWp w 2015 roku. W Niemczech energia słoneczna pokrywa już 5 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. W Bawarii jest nawet 10 proc. Przemysł solarny stawia za cel zwiększenie tego udziału w Niemczech do co najmniej 10 proc. w 2020 roku i co najmniej 20 proc. w 2030 roku.

Warto wspomnieć, że od 1 maja 2013 roku systemy magazynowania energii słonecznej w Niemczech są uprawnione do otrzymania wsparcia z nowego programu finansowania grupy bankowej KfW.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...