Niemcy: 8,5 mln osób korzysta z energii słonecznej

dodano: 2013-06-24 15:14 | aktualizacja: 2013-06-25 13:55
autor: Anita Dąbek | źródło: BSW-Solar

Niemcy Około 8,5 miliona osób w Niemczech aktywne wykorzystuje energię słoneczną do generowania ciepła lub energii elektrycznej. Jedna na dziesięć osób w Niemczech korzysta już z energii słonecznej, a coraz więcej osób podejmuje się Energiewende, czyli przejścia na odnawialne źródła energii w Niemczech. Dziś już 85 milionów osób mieszka w budynkach, które używają własnych systemów energii słonecznej do generowania energii elektrycznej lub ciepła.Aktywne wykorzystanie energii słonecznej zapewnia większą niezależność od rosnących cen energii i dodatkowo zapobiega emisji dużych ilości dwutlenku węgla do środowiska. W samym 2013 roku systemy solarne zainstalowane w Niemczech mają ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 24 miliony ton.

W ciągu ostatnich dwóch lat energia słoneczna odegrała wiodącą rolę wśród wszystkich innych technologii w niemieckim Energiewende. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano wirtualne podwojenie liczby osób w Niemczech, które mieszkają w budynkach zasilanych ciepłem lub energią elektryczną pochodzącą z energii słonecznej. - Ludzie wspierają Energiewende i coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce. To teraz od polityków zależy, aby stanowczo przyśpieszyć Energiewende i wykorzystać znaczną gotowość obywateli i przedsiębiorców do inwestowania w transformację systemu zaopatrzenia w energię - wyjaśnił Carsten Körnig, dyrektor BSW-Solar.

Mimo kryzysu gospodarczego i cięć w finansowaniu, co przyniosło spadkowe tendencje na europejskim rynku energii słonecznej, i tego, że wielu producentów ogniw i modułów solarnych ma do czynienia z wielkimi wyzwaniami z powodu silnej konkurencji, popyt w Azji i Ameryce rośnie. Na 2013 rok eksperci prognozują wzrost instalacji fotowoltaicznych o około 30 proc. w skali roku w Stanach Zjednoczonych i ponad 50 proc. w Chinach, podczas gdy w Japonii rynek PV ma wzrosnąć co najmniej trzykrotnie. Przemysł solarny oczekuje wzrostu z 31 GWp w 2012 roku do około 50 GWp w 2015 roku. W Niemczech energia słoneczna pokrywa już 5 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. W Bawarii jest nawet 10 proc. Przemysł solarny stawia za cel zwiększenie tego udziału w Niemczech do co najmniej 10 proc. w 2020 roku i co najmniej 20 proc. w 2030 roku.

Warto wspomnieć, że od 1 maja 2013 roku systemy magazynowania energii słonecznej w Niemczech są uprawnione do otrzymania wsparcia z nowego programu finansowania grupy bankowej KfW.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...