Samolot Solar Impulse na energię słoneczną

dodano: 2013-07-08 10:29 | aktualizacja: 2013-07-09 13:11
autor: Anita Dąbek | źródło: solarimpulse

Solar Impulse Solar Impulse - samolot na energię słoneczną szwajcarskich pionierów Bertranda Piccarda i André Borschberga - pomyślnie wylądował na lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku, ustanawiając nowy kamień milowy w historii lotnictwa: po raz pierwszy samolot zdolny latać w dzień i noc, zasilany wyłącznie energią słoneczną przemierzył Stany Zjednoczone od zachodniego do wschodniego wybrzeża bez użycia ani kropli paliwa.André Borschberg, współzałożyciel i dyrektor generalny Solar Impulse, wylądował Solar Impulse w sobotę, 6 lipca o 23:09 EDT, 3 godziny wcześniej niż planowano ze względu na rozdarcie w tkaninie w dolnej części lewego skrzydła. Lot trwał 18 godzin 23 minut. Samolot wystartował z Washington Dulles o godz. 4:46 EDT w sobotę.- To ostatnie wyzwanie było szczególnie trudne ze względu na uszkodzenia materiału na lewym skrzydle. Zobowiązało to zespół do przewidzenia wszystkich możliwych scenariuszy, w tym wodowania na Atlantyku. Ale tego typu problemy są nieodłącznym elementem każdego eksperymentalnego przedsięwzięcia. W końcu, to nie przeszkodziło nam w osiągnięciu sukcesu w naszej misji nad Ameryką i dostarczyło bezcenne doświadczenie edukacyjne w ramach przygotowań do lotu dookoła świata w 2015 roku - powiedział André Borschberg krótko po wylądowaniu.

Przybycie Solar Impulse do Nowego Jorku jest punktem kulminacyjnym ambitnej podróży po Ameryce, która rozpoczęła się 3 maja 2013 roku w San Francisco, w Kalifornii. Podróż trwała łącznie 105 godzin 41 minut, przebyto 3511 mil przy średniej prędkości 28,8 węzła. Zanim dotarł do Nowego Jorku, Bertrand Piccard i André Borschberg polecieli Solar Impulse do Phoenix, Dallas-Fort Worth, St. Louis, Cincinnati i Washington D.C.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 769 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...