Nie będzie ceł na import polikrzemu z Europy do Chin

dodano: 2013-07-10 13:58 | aktualizacja: 2013-07-10 14:39
autor: Anita Dąbek | źródło: pv-magazine

Chiny Chiny nie wprowadzą karnych ceł na import krzemu polikrystalicznego z Unii Europejskiej. Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki w poniedziałek, 8 lipca 2013 roku potwierdziło doniesienia niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, że niemiecki minister gospodarki Philipp Rösler i chiński minister handlu Gao Hucheng doszli do porozumienia w tej sprawie.Chociaż przemysł spodziewał się odwetowego ruchu ze strony Chin, uderzającego w import polikrzemu z Europy, o podobnych stawkach jak w przypadku importu fotowoltaiki z Chin, to wiadomość, że Berlin i Pekin się porozumiały może być postrzegana jako pierwszy krok w kierunku rozwiązania sporu handlowego, który pogorszył koniunkturę w branży PV w Europie.

Przypomnijmy, że w czerwcu Komisja Europejska zatwierdziła okresowe wprowadzenie karnych ceł antydumpingowych w wysokości 11,8 proc. na import do Europy fotowoltaiki z Chin, mimo głośnego sprzeciwu większości państw członkowskich UE i całej branży PV.

W odpowiedzi, Chiny rozważały wprowadzenie ceł na polikrzem z Europy i USA.

Chińskie Ministerstwo Handlu wszczęło śledztwo pod koniec 2012 roku, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Komisja Europejska - na rozkaz lobbującej grupy EU ProSun - rozpoczął dochodzenie w sprawie domniemanych praktyk antydumpingowych przez chińskich producentów.

Porozumienie między Röslerem i Gao zwiększa presję na komisarza ds. handlu Karela De Guchta i UE, by znaleziono szybkie rozwiązanie sprawy UE-Chiny, w przeciwnym razie Chiny mogą dążyć do porozumienia z poszczególnymi państwami członkowskimi UE, jeżeli wybuchnie wojna handlowa.

Niemiecki gigant chemiczny i wiodący producent polikrzemu Wacker Chemie wpadłby w poważne problemy, jeśli Pekin orzekłby na korzyść taryf.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...