Dofinansowanie unijne polskiej farmy wiatrowej

dodano: 2013-07-12 12:53 | aktualizacja: 2013-07-12 12:56
autor: Anita Dąbek | źródło: MRR

Wiatrowa 9 lipca 2013 2013 roku Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie unijne dla projektu „Budowa farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Golice”. Inwestycja otrzymała 40 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt całkowity przedsięwzięcia to niemal 223 mln zł.Farma wiatrowa zlokalizowana jest w miejscowości Golice, w powiecie Słubickim (woj. lubuskie) i składa się z 19 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2,0 MW (moc całkowita – 38 MW), dostosowanych do pracy przy wiatrach o niskim natężeniu (co przekłada się na spodziewaną generację energii elektrycznej ponad 80 GWh rocznie).

Inwestycja została ukończona w marcu 2012 roku. Produkowana energia elektryczna jest dostarczana do sieci operatora systemu dystrybucyjnego ENEA Operator Sp. z o.o.

Białe wiatraki nad wodą

Łącznie Komisja Europejska wydała już 9 decyzji potwierdzających dofinansowanie unijne dla dużych projektów z sektora energetyki Programu Infrastruktura i Środowisko. Trzy z nich dotyczą gazociągów przesyłowych, dwa połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa oraz trzy podziemnych magazynów gazu, oraz jedna budowy farmy wiatrowej. Unijne wsparcie dla tych projektów wynosi niemal 1 752 mln zł.

W Komisji Europejskiej trwa obecnie ocena jeszcze 5 dużych projektów dla sektora energetyki, Programu Infrastruktura i Środowisko. Są to inwestycje dotyczące budowy farm wiatrowych. Ponadto zakończona została ocena dla projektu dotyczącego budowy terminala LNG w Świnoujściu.

W najbliższym czasie oczekuje się decyzji ze strony KE potwierdzającej wkład wspólnotowy. Informacje na temat projektu znajdują się na stronie internetowej beneficjenta – Golice Wind Farm Sp. z o.o. Link prowadzi do serwisu zewnętrznego
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...