UE i Chiny: kompromis co do importu paneli PV

dodano: 2013-07-28 12:49 | aktualizacja: 2013-07-29 17:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: rian.ru

Chiny Unia Europejska i Chiny są w stanie podjąć decyzję w sprawie importu chińskich paneli fotowoltaicznych do krajów UE. Chiński rząd nazywa spór "przejawem pragmatyzmu i elastyczności po obu stronach." Przedstawiciele handlowi Komisji Europejskiej i Chin opracowali rozwiązanie na dostawę chińskich paneli słonecznych do Unii Europejskiej. Na razie w pierwszym komunikacie nie podano szczegółów tego rozwiązania. Podobno ustalono cenę jednego kW  w panelu PV z Chin na kwotę 560 euro (0,56 euro/W).

- Odkryliśmy wzajemnie korzystne rozwiązanie sporu UE-Chiny z powodu importu chińskich paneli słonecznych, co z kolei powinno doprowadzić do stworzenia nowej równowagi rynkowej oraz ustalenie rozsądnych cen - powiedział w oświadczeniu, europejski komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Sprawa antymonopolowych ceł przy imporcie chińskich paneli słonecznych i ich głównych składników trwa już od początku listopada ubiegłego roku. Powodem chęci wprowadzenia cła była , m.in. opinia Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu ProSun, który stwierdził, że import paneli PV z Chin jest stymulowane przez ukryte, chińskie dotacje państwowe. Od 2011 roku Chiny eksportowały do UE panele fotowoltaiczne i komponenty do nich o wartości około 21 mld euro.

6 czerwca 2013 r. UE ustaliła opłatę celną w wysokości 14,8% na przywóz paneli PV z Chin, która miała wzrosnąć do 47% od 6 sierpnia 2013. To spowodowało ostrą krytykę ze strony władz w Pekinie, ale też doprowadziło Chińczyków do tego, by usiąść do stołu z władzami UE i doprowadzić do rozmów oraz kompromisu w tym sporze.

Chiński rząd z zadowoleniem przyjął rozwiązanie sporu, nazywając ją "przejawem pragmatyzmu i elastyczności po obu stronach."
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...