Czechy nie będą dotować inwestycji PV

dodano: 2013-07-30 11:36 | aktualizacja: 2013-08-02 12:22
autor: Anita Dąbek | źródło: pv-tech

Czechy Czeski rząd głosował za przyjęciem projektu ustawy, który przewiduje wstrzymanie dotacji dla wszystkich nowych projektów energii odnawialnej. Projekty fotowoltaiczne znajdą się w pierwszej fali cięć, które rozpoczną się na początku 2014 roku. Projekt ustawy został przyjęty na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, ale musi jeszcze zostać zatwierdzony przez czeski parlament.
Czeski rząd od dawna jest zaniepokojony wpływem dotacji, zwłaszcza dla PV, na rachunki za energię elektryczną dla konsumentów, a już wcześniej wprowadził kontrowersyjny podatek od instalacji solarnych w próbie opanowania krajowego boomu na PV. - Powodem tej zmiany prawa jest rosnące obciążenie finansowe dla odbiorców energii elektrycznej - powiedział premier Czech, Jiří Rusnok. - To zagraża konkurencyjności naszego przemysłu i budzi niepewność konsumentów co do cen energii.

Przyjmuje się, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, żadne nowe elektrownie słoneczne lub biogazowe zbudowane po 1 stycznia 2014 roku nie będą kwalifikowały się do dopłat. Ze względu na dłuższy czas budowy, elektrownie wodne, wiatrowe i na biomasę, które zostaną ukończone jeszcze w tym roku, będą kwalifikować się do otrzymywania dotacji.

Wcześniej w tym roku Czechy osiągnęły kamień milowy 2 GW łącznej mocy instalacji PV w tym kraju.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...