Gorzki upadek projektu parku 1GW

dodano: 2013-08-12 11:55 | aktualizacja: 2013-08-13 10:52
autor: Justyna Sulisz | źródło: http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/plans-for-worlds-largest-solar-farm-collapse_1000123

Malta Groźba procesu wisi w powietrzu, sądowe pozwy krążą tam i z powrotem, odkąd maltańscy deweloperzy projektu OneGiga stwierdzili, że proponowane im przez serbski rząd grunty są nieodpowiednie. Urzędnicy w Belgradzie twierdzą, że maltańska firma, która planowała w Serbii park fotowoltaiczny 1GW złamała umowę inwestycyjną.Klapa projektu 1GW parku PV o wartości 1,75 mld euro

Planowany
park fotowoltaiczny o mocy 1GW i wartości około 1.75 mld euro (2,3 mld dol.) w Serbii zakończył się wielkim rozgoryczeniem, gdy maltańskia firma Securum Equity Partners International (SEPI) i serbskie służby ochrony energii, rozwoju i ochrony środowiska oskarżyły siebie nawzajem o naruszenie umowy podpisanej w październiku zeszłego roku.

Firma SEPI ogłosiła 8 sierpnia, że wysłała list z wypowiedzeniem umowy do władz serbskich, po tym gdy rząd w Belgradzie odmówił zapewnienia inwestorowi odpowiednich gruntów pod budowę największego parku słonecznej na świecie. SEPI planuje obecnie złożyć pozew do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Londynie, by uzyskać 160 mln euro odszkodowania.

Projekt OneGiga docelowo miał się składać z 100 osobnych instalacji, każda o mocy 10 MW.

SEPI utrzymuje, że przydzielone im działki były nieodpowiednie. Firma postanowiła rozwiązać umowę, gdy serbski rząd rzekomo nie dostarczył co najmniej 3000 hektarów gruntu w jednym z regionów kraju o największym potencjale do produkcji energii słonecznej według analizy dostarczonej przez inwestora.

Choć serbskie ministerstwo energii dostarczyło listę 30.000 ha w południowej Serbii już w listopadzie, SEPI stwierdziła, iż tylko 135,5 ha oferowanej ziemi było odpowiednie i odpowiadała kryteriom określonym w umowie.

Dejan Trifunovic, asystent ministra energii, powiedział serbskiej agencji prasowej Tanjug, iż rząd nie przegra sprawy w sądzie i nie zamierza płacić żadnego odszkodowania maltańskiej firmie. Według Trifunovic'a, Serbia jest w stanie pozwać SEPI, ponieważ przedsiębiorstwo nie wywiązało się ze swojej części umowy i nie dokonało żadnych inwestycji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...