Ikea buduje kolejne farmy wiatrowe

dodano: 2013-08-14 12:57 | aktualizacja: 2013-08-19 12:02
autor: Justyna Sulisz | źródło: IKEA

Ikea_logos_www Znany szwedzki sprzedawca IKEA zapowiedział, że cztery duże elektrownie wiatrowe w Carrickeeny, w Irlandii Północnej, już od przyszłego roku zaczną pracować pełną parą. Będą one generować 25GWh energii elektrycznej – tyle samo ile potrzeba, by zasilić 5500 domów w ciągu całego roku. IKEA posiada już ponad 100 farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Francji, Danii i Szwecji.  
Joanna Yarrow z Ikei mówi, że może to pomóc obniżyć koszty, a także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Firmy, osoby fizyczne lub rządów, wszyscy mamy obowiązek rozwiązać dylemat zasobów i zobowiązać się do bardziej zrównoważonej przyszłości. Wyprodukowanie własnej, niedrogiej energii odnawialnej przybliża nas do całkowitej niezależności energetycznej, która ma nastąpić do roku 2020, przy jednoczesnym zapewnieniu nam sukcesu komercyjnego.

W zeszłym roku, Ikea zaprezentowała swój plan, by korzystać w 100% z czystej energii do 2020 roku. Projekt zrównoważonego rozwoju wymaga włożenia w niego sporego kapitału. Ma to kosztować 1,5 mld euro. Oprócz pozyskiwania energii z wiatru, planowane jest pozyskiwanie jej również ze światła słonecznego.

Jak podała spółka, odpowiednia moc z farm wiatrowych pojawi się w Leitrim w przeciągu najbliższych dwóch lat. Największy na świecie sprzedawca mebli podaje, iż jest jedną z pierwszych, korporacyjnych firm w Irlandii, która decyduje się na farmę wiatrową w takiej postaci. Produkowana przez turbiny energia elektryczna będzie sprzedawana dostawcy energii Vayu, który będzie zasilał sklepy w Dublinie i Belfaście w ramach umowy na 15 lat.

 


 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

169 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...