Nowy rekord wydajności ogniw słonecznych

dodano: 2013-09-25 13:19 | aktualizacja: 2013-09-25 14:28
autor: Justyna Sulisz | źródło: soitec.com

solar_farma_2 Ustanowiony został nowy rekord wydajności konwersji światła słonecznego. Niemiecko-francuski zespół naukowców opracował strukturę składającą się z czterech podrzędnych ogniw słonecznych, która osiągnęła wydajność na poziomie 44,7 proc. Jest to duży krok w kierunku dalszego zmniejszenia kosztów pozyskania energii słonecznej i zwiększenia wydajności do 50 procent.



Już w maju 2013 roku naukowcy z The Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE, Soitec, CEA-Leti oraz Helmholtz Center Berlin ogłosiło 43,6 proc. skuteczności ich ogniw słonecznych. Opierając się na tym sukcesie, dalsze intensywne prace badawcze i działania optymalizacyjne doprowadziły do obecnej skuteczności na poziomie 44,7 proc.

Wydajność mierzona była w stężeniu 297 słońc. Ogniwa wykorzystują skupiane promienie słoneczne (CPV), przez co technologia ta pozwala osiągnąć ponad dwa razy wyższą wydajność przy konwencjonalnych elektrowniach PV  w miejscach słonecznych. Poczwórnie skrzyżowane ogniwa słoneczne wykorzystywane są w PV lub CPV i wykonane są z różnych materiałów półprzewodnikowych ułożonych jeden na drugim. Jedno podogniwo pochłania różne zakresy długości fali widma słonecznego.

Frank Dimroth, kierownik projektu odpowiedzialny za prace rozwojowe w Fraunhofer ISE powiedział:

- Takie poczwórne ogniwo słoneczne zawiera nasze doświadczenie w tej dziedzinie zbierane na przestrzeni wielu lat. Oprócz ulepszonych materiałów oraz optymalizacji struktury, nowa procedura nazywana "klejeniem płytek" odgrywa kluczową rolę. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie połączyć dwa półprzewodnikowe kryształy, które w inny sposób nie mogą być umiejscowione na szczycie kolejnego kryształu wysokiej jakości. W ten sposób możemy produkować optymalną półprzewodnikową kombinację, by uzyskać jak najwyższą wydajność ogniw słonecznych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

309 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...