Od 1.10 jednak nowe zasady dopłat do kolektorów

dodano: 2013-09-26 23:14 | aktualizacja: 2013-09-27 20:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: wnp/NFOŚiGW

Austria_Solar_dom Od 1 października 2013 roku zmieni się system dopłat NFOŚiGW do kolektorów słonecznych. Zostaną wprowadzone zmiany do umów zawieranych przez wybrane banki z indywidualnymi klientami. Dopłaty będą uzależnione od powierzchni czynnej kolektora – podał NFOŚiGW. Oznacza to, że na nic się zdał protest przedstawicieli branży kolektorów próżniowych. Chcieli oni zmiany decyzji NFOŚiGW uzależniającej dopłaty od powierzchni czynnej kolektora. To zapowiedź wojny o dotacje do kolektorów słonecznych.Przypomnijmy, że w lipcu br. rada nadzorcza NFOŚiGW zmieniła program wsparcia zakupu kolektorów słonecznych z 45 proc. dopłatą. Od 1 października 2013 roku przy obliczaniu wielkości dopłaty będzie brana pod uwagę powierzchnia czynna paneli, a nie powierzchnia całkowita. Tłumaczono, że zmiany nastąpiły w wyniku pojawienia się na rynku kolektorów, w których występują coraz większe różnice pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną. Za zmianą, ograniczającą dopłaty do dużych, ale nie najbardziej efektywnych urządzeń, optowała przynajmniej część krajowych producentów kolektorów.

Decyzja NFOŚiGW nie przeszła bez echa, wywołując protest w branży próżniowych kolektorów słonecznych. Powierzchnia czynna kolektorów płaskich jest większa niż próżniowych. Przedstawiciele branży kolektorów próżniowych wskazywali, że wejście w życie przepisów uzależniająca dopłaty od powierzchni czynnej kolektora oznaczać będzie dotacje do kolektorów płaskich istotnie wyższe niż do próżniowych. Oznacza to preferowanie kolektory płaskie, choć tak naprawdę powinno się preferować ogniwa fotowoltaiczne, bo wykorzystanie energii ze słońca byłoby największe.

NFOŚiGW twierdzi, że w trakcie trwania programu dopłat pojawiły się na rynku kolektory, których powierzchnia brutto w skrajnych przypadkach prawie dwukrotnie przekraczała powierzchnię wytwarzającą ciepło.NFOŚiGW podaje, że wykorzystując dotychczasowe zasady programu, uzyskiwały one dofinansowanie ponad 4,3 zł/kWh do wytworzonej energii, a w pozostałej grupie kolektorów, bez względu na zastosowaną technologię rur próżniowych czy kolektorów płaskich ich dofinansowanie było mniejsze niż 2,4 zł/kWh.

Zdaniem funduszu po zmianach zasad dopłat dofinansowanie będzie porównywalne dla wszystkich typów kolektorów, pozwoli usunąć zbyt wysokie jednostkowe dopłaty i zmniejszy różnice pomiędzy poziomem dopłat dla kolektorów płaskich i próżniowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...