Juwi: Polska ma duży potencjał energii ze słońca i wiatru

dodano: 2013-10-01 16:33 | aktualizacja: 2013-10-02 11:22
autor: Justyna Sulisz | źródło: inf. wł.

juwi_logo 1 października 2013 roku odbyła się konferencja "Pozycja wiatru i słońca w miksie energetycznym Polski" zorganizowana przez juwi. Jest to pierwsza tego typu konferencja zorganizowana w Krakowie przez niemiecką firmę. Wydarzenie to skierowane było w dużej mierze do inwestorów i wykonawców w branży energii odnawialnych. Wniosek jest jeden: w Polsce największy potencjał posiada energia słoneczna i wiatrowa.Konferencja składała się z pięciu prezentacji, które miały na celu odnalezienie miejsca energii odnawialnych w miksie energetycznym Polski, oraz dyskusji panelowej. Co więc wynikło z owych wykładów?

Obecnie energie odnawialne stanowią około 10-12 proc. produkowanej w Polsce energii, z czego najlepiej wykorzystywana jest energia wody i biomasy. Największy potencjał posiada energia słoneczna oraz wiatrowa. Potencjał wiatru najlepiej mógłby być wykorzystany na północy Polski - w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim, oraz na Podkarpaciu ze względu na odpowiednie warunki wiatrowe. Ponadto stwierdzono, że energie odnawialne w naszym kraju mają przed sobą perspektywę rozwoju. Polska posiada bardzo podobne warunki klimatyczne jak nasi zachodni sąsiedzi, którzy potencjał przyrody wykorzystują dość obficie. W Polsce jest duży potencjał, który jest marnowany przez brak odpowiednich ustaw dla zielonych technologii.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się być również połączenie różnych źródeł energii odnawialnych ze sobą. Przedstawiony został niemiecki projekt-eksperyment o nazwie Kombikraftwerk 1 oraz Kombikraftwerk 2, gdzie łączono źródła energii i uzyskiwano  lepszy efekt niż w przypadku stosowania tylko jednego sposobu pozyskiwania energii. Najlepsze proponowane połączenie to wiatraki + solary, w stosunku 60/40 lub 65/35.

Najwięcej emocji wywołał temat regulacji i opłacalności inwestycji OZE, przedstawiany przez przedstawiciela firmy PwC, ze względu na nowe zasady dopłat. Przedstawiony został nowy system, który  nadal wzbudza nieufność inwestorów i wykonawców, choćby ze względu na brak szczegółów, które jednak mogą wiele zmienić. Porównane zostały systemy FiT, zielonych certyfikatów oraz aukcji, niemniej każde z tych regulacji ma swoje wady i zalety, a ich "działalność" zależy zwykle od tego w jaki sposób politycy dopracują ustawę właśnie w szczegółach.

Zostały również przedstawione przykładowe projekty z portfolio juwi z różnych krajów Europy wraz z omówieniem napotykanych przeszkód, tak by wiedza ta przydała się zebranym słuchaczom. Natomiast wpływ na sieć energetyczną ukazano na podstawie farmy wiatrowej przez firmę ENERCON, zajmującą się głównie energią z wiatru. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Targi i wydarzenia
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Fuba ODE8600 DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8600 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

125 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...