Polska: 100.000 miejsc pracy z energetyki odnawialnej

dodano: 2013-10-27 21:27 | aktualizacja: 2013-10-28 20:31
autor: Jerzy Kruczek | źródło: wnp.pl

panele Raport naukowców polskich i niemieckich i działaczy Greenpeace szacuje, że Polska, która obecnie wytwarza 90 proc. swojej energii elektrycznej z węgla, może mieć dodatkowe 100 tys.miejsc pracy, przechodząc do 2030 roku na energetykę wiatrową, wodną, geotermalną, słoneczną i z biomasy. Polskie innowacyjne zielone technologie wspierają rozwój gospodarczy naszego kraju - powiedział minister środowiska Marcin Korolec podczas spotkania laureatów IV edycji projektu GreenEvo, promującego za granicą polskie zielone technologie. Inwestycje w zielone technologie i przejście na odnawialne źródła energii to wyzwanie dla polskiego rządu.Z badań naukowców i działaczy Greenpeace wynika jasno, że Polska może zmniejszyć o połowę zapotrzebowanie na węgiel do 2030 r.. Wystarczy, że przejdzie na odnawialne źródła energii, tym samym pozbędzie się wizerunku marudera w działaniach państw UE na rzecz spowolnienia zmian klimatycznych.

Raport zawiera przedmowę byłego polskiego ministra ochrony środowiska, Macieja Nowickiego, który twierdzi, że te założenia to "możliwy, realistyczny scenariusz". Jednak realizacja tego scenariusza wymagałby zainwestowania aż 264 mld dol., czyli dwukrotnie więcej niż 132 mld dol. do zainwestowania w tym samym okresie przy pozostaniu przy energetyce węglowej.  Może się jednak okazać, że odnawialne źródła energii będą dużo tańsze w dłuższym okresie, głównie dzięki eliminacji kosztów paliwa do wytwarzania energii elektrycznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...