Otwarcie szczytu klimatycznego COP 19

dodano: 2013-11-12 15:43 | aktualizacja: 2013-11-12 15:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: COP 19

COP 19 Przekazanie stanowiska było poprzedzone wystąpieniem Abdullaha Bin Hamid Al-Attiyaha, który powitał zgromadzonych delegatów, złożył gratulacje Polsce z okazji Święta Niepodległości oraz podziękował za gościnność. Odniósł się on także do ustaleń osiągniętych na poprzedniej konferencji w Dausze, podkreślając potrzebę ich kontynuowania i wspierania.- Mam nadzieję, że ustalenia z Doha będą wspierane dla dobra naszej planety. - Prezydent COP18/CMP8 wraził także nadzieję, że ustalenia, które zostaną poczynione w Warszawie posłużą do osiągnięcie konsensusu podczas COP21/CMP11 w Paryżu, a także zadeklarował swoje wsparcie dla Prezydenta COP19/CMP9.

Wystąpienie zostało poprzedzone przedstawieniem Prezydenta Elekta COP19/CMP9, Marcina Korolca zgromadzonym delegatom, które dokonane zostało przez Abdullaha Bin Hamid Al-Attiyaha. Następnie, poprzez aklamację Prezydent Elekt został wybrany na stanowisko Prezydenta COP19/CMP9.

Nowo wybrany Prezydent COP19/CMP9, Marcin Korolec w swoim wystąpieniu podziękował poprzedniemu Prezydentowi oraz Sekretarzowi Generalnemu UNFCCC, Christianie Figueres i Prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz – Waltz za wsparcie. Marcin Korolec podkreślił, że praca która musi zostać wykonana w Warszawie „nie będzie łatwa”. Wyraził on także ubolewanie nad ofiarami i wszystkimi poszkodowanymi w wyniku potężnego tajfunu, który spowodował wielkie zniszczenia na Filipinach i w innych krajach regionu. Mówiąc o wyzwaniach związanych z konferencją w Warszawie Marcin Korolec powiedział: - Zmieniający się klimat jest problemem, ale także wielką szansą. Jeden kraj nie jest w stanie dokonać zmian, ale wszystkie wspólnie już tak. Każdy kraj jest inny, ale jest to zaletą jeśli każdy z nich da z siebie wszystko co najlepsze dla wspólnego dobra. - Kończąc swoje wystąpienie Marcin Korolec życzył wszystkim udanej Konferencji COP19.

Kolejnym mówcą była Sekretarz Generalna UNFCCC Christiana Figueres, która w pierwszych słowach podziękowała poprzednikom, a także polskiemu rządowi i Prezydent Warszawy za przygotowanie konferencji i gościnność. Wyraziła także nadzieję, że wydarzenie, które ma miejsce w Warszawie doprowadzi do punktu, który przybliży wszystkich do osiągnięcia wspólnego, dużego porozumienia w Paryżu w 2015 roku. Christiana Figueres kończąc swoje wystąpienie odniosła się do miejsca, w którym odbywa się konferencja mówiąc: - Jako że konferencja odbywa się na stadionie chciałabym nawiązać do Olimpijskiego motta: Citius, Altius, Fortius – Szybciej, Wyżej, Mocniej i mam nadzieje, że będzie nam ono towarzyszyło podczas pracy.

Wszystkich zgromadzonych w sali plenarnej powitała także Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz – Waltz, która podkreśliła, że Warszawa jest jednym z najbardziej „zielonych” miast w Europie i jako jedyne miasto na Świecie przeprowadziło i opublikowało „raport zrównoważonego rozwoju”. Prezydent Warszawy życzyła wszystkim „Udanego czasu spędzonego w Warszawie”.

W następnym wystąpieniu Beata Jaczewska – Szef Polskiej Delegacji podczas COP19/CMP9, zaprezentowała krótki film przedstawiający życie ludzi mieszkających w wiosce „Poland” znajdującej się na małej wyspie Kiribati na Oceanie Spokojnym. Film, którego lektorem było dziecko ukazywał codzienne życie rdzennych mieszkańców, którzy mierzą się z trudami życia w tak odległym od innych lądów miejscu. W filmie została podkreślona kwestia globalnego ocieplenia, które w widoczny sposób wpływa na życie lokalnej społeczności, a w efekcie powoduje m.in. problem z wodą pitną, na którą czasem trzeba czekać na porę deszczową. Wspominany został także problem podwyższającego się poziomu wody w Oceanach, który prowadzi do zmniejszania się powierzchni wyspy, a w przyszłości może doprowadzić do jej całkowitego zatopienia.

Po zakończeniu zaplanowanych wystąpień, nowo wybrany Prezydent COP19/CMP9, Marcin Korolec zaproponował zebranym delegatom 3 minuty ciszy w celu upamiętnienia ofiar i wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku tajfunu, który nawiedził w ostatnich dniach Filipiny oraz sąsiadujące kraje.

Krótko po tej znaczącej chwili Prezydent COP19/CMP9 kontynuował wszelkie wymagane procedury związane z Konferencją, w tym m.in. przyjęcie agendy.

Podczas sesji delegaci wielu krajów wnioskowali o udzielenie im prawa głosu w celu złożenia oświadczeń. Najbardziej znaczącym było jednak oświadczenie złożone przez delegata z Filipin,  Yeb Sano, który najpierw podziękował za miłe słowa, które zostały wygłoszone wobec jego kraju dotkniętego tragedią. Większość jego wystąpienia odnosiła się do tajfunu, który zniszczył Filipiny i spowodował śmierć tysięcy ludzi. Yeb Sano w swojej mowie podkreślił, że to „ogromne spustoszenie” powinno być ostrzeżeniem dla całego świata i wyraził opinię, że „czas zatrzymać to szaleństwo” - odnosząc się do zwiększającej się emisji gazów cieplarnianych prowadzących do anomalii pogodowych.

Długie, przekraczające ustalony 3-minutowy limit oświadczenie zostało bardzo ciepło przyjęte przez zgromadzonych delegatów, co część z nich wyraziła aplauzem na stojąco.

Zobacz galerię zdjęć
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Targi i wydarzenia
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Optibox NGEN H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki OptiBox firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

339 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...