PKEE: Czas obalić mit! [wideo]

dodano: 2013-11-14 12:35
autor: Anita Kaźmierska | źródło: pkee.pl/wnp.pl

PKEE Polski Komitet Energetyki Elektrycznej (PKEE) publikuje materiał filmowy pokazujący rolę Polski w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla związku ze Szczytem Klimatycznym COP 19.

Polska nie jest głównym hamulcowym

Głównym emitentem CO2 w Europie są Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja. Polska jest dopiero piątym emitentem CO2 w UE - emituje do atmosfery ponad dwa razy mniej dwutlenku węgla niż Niemcy i ma zaledwie ok. 9 proc. udział w emisjach Unii Europejskiej. Niemiecka energetyka produkuje rocznie z węgla dwa razy więcej energii niż polska.

Jednocześnie, obecnie najwięcej inwestycji w nowe moce wytwórcze oparte na węglu, ok. 9000 MW realizowanych jest w Niemczech - kraju, który ma jedne z największych ambicji klimatycznych w UE.

W światowym rankingu największymi emitentami są: Chiny i Stany Zjednoczone - stanowiąc łącznie prawie połowę globalnej emisji CO2. Tymczasem udział Polski w emisjach światowych wynosi zaledwie ok.1 proc.

Co już zrobiliśmy?

Polski sektor energetyczny aktywnie partycypuje w działaniach na rzecz redukcji emisji CO2 do atmosfery, stopniowo zmniejszając udział węgla w strukturze paliwowej i rozwijając odnawialne źródła energii.

W stosunku do 1988 roku Polska ograniczyła emisję dwutlenku węgla o prawie 30 procent ponosząc przy tym znaczące koszty społeczne skutkujące gwałtownym wzrostem bezrobocia w wyniku transformacji gospodarczej kraju! Tymczasem gospodarki uznawane za zielone jak Portugalia czy Hiszpania zwiększyły ją kolejno o 16 i 21 procent.

Postęp technologiczny w zakresie budowy wysokosprawnych bloków węglowych w Polsce pozwala na zmniejszenie emisyjności wytwarzania energii o ok. 25 proc.

Co jeszcze możemy zrobić?

Podstawowym działaniem do podjęcia na poziomie globalnym jest zamiana starych wyeksploatowanych jednostek wytwórczych na nowe wysokosprawne - poprawa sprawności wytwarzania. Węgiel może być paliwem dla ekologicznej energetyki - warunkiem jest nowoczesna technologia i wysoka sprawność jednostek wytwórczych.

Niezbędne są działania globalne

Redukcja emisji jedynie w Europie prowadzi do efektu odwrotnego od zamierzonego - zwiększenie sumarycznych światowych emisji w wyniku przenoszenia produkcji przemysłowej do mniej restrykcyjnych ekologicznie rejonów świata. Dekarbonizacja powinna odbywać się w skali całego globu, aby miała sens.

Polski Komitet Energii Elektrycznej jest stowarzyszeniem sektora elektroenergetycznego, wśród jego członków są zarówno największe polskie firmy energetyczne, jak i wiodące organizacje działające w branży. PKEE jest jedyną organizacją reprezentującą interesy polskiego sektora energetycznego w Unii Przemysłu Elektroenergetycznego - EURELECTRIC - będącej największym stowarzyszeniem branży elektroenergetycznej w Europie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...