Ford C-MAX Solar napędzany energią słoneczną

dodano: 2014-01-06 17:36 | aktualizacja: 2014-01-07 13:32
autor: Justyna Sulisz | źródło: ford/pv magazine

Ford C-MAX Solar Ford wraz z SunPower Corp i Georgia Institute of Technology stworzył koncepcję hybrydowego pojazdu wykorzystującego energię słoneczną oraz specjalną technologię koncentracji energii do naładowania baterii. 2 stycznia 2014 roku Ford zaprezentował projekt C - MAX Solar Energi, pierwszego modelu napędzanego energią słoneczną. Samochód ten jest wspólnym projektem Forda, kalifornijskiego SunPower Corp oraz Georgia Institute of Technology.Zamiast ładowania baterii z gniazdka elektrycznego, Ford C-MAX Solar Energi wykorzystuje specjalny koncentrator, który skupia promienie słoneczne na panelach znajdujących się na dachu pojazdu.

Samochód wyposażono w ogniwa słoneczne o wysokiej wydajności, jednak ze względu na długość czasu potrzebnego do absorpcji wystarczającej ilości energii, aby w pełni naładować baterię, Ford zwrócił się do Georgia Institute of Technology, by znaleźć sposób na wzmocnienie działania promieni słonecznych. W wyniku tego badacze opracowali koncentrator energii słonecznej, który wykorzystuje specjalne soczewki Fresnela, by kierować promienie słoneczne bezpośrednio do ogniw przy jednoczesnym 8-krotnym zwiększeniu dopływu światła.Soczewkę Fresnela stosuje się zwykle w reflektorach i latarniach morskich. Działa na zasadzie szkła powiększającego - „śledzi” poruszające ze wschodu na zachód słońce, dając każdego dnia energię równą czterem godzinom ładowania baterii (8 kW).

System paneli słonecznych na dachu sprawia, że Ford C-MAX Solar Energi jest niezależny od sieci energetycznych i Ford szacuje, że system może zasilać do 75% wszystkich wyjazdów dokonywanych przez przeciętnego kierowcę. System ten może się sprawdzić szczególnie tam, gdzie słabo rozwinięta jest sieć elektryczna.

Oprócz systemu solarnego pojazd posiada port ładowania, zatem energia może być pobierana również na stacji ładowania za pomocą przewodu i wtyczki, w razie gdyby było to potrzebne.

Model ten zostanie zaprezentowany na targach CES 2014 w Las Vegas 7-10 stycznia. Następnie rozpoczną się badania Forda C-MAX Solar Energi na drodze. Wyniki testów zawyrokują czy koncepcja jest możliwa do produkcji.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

169 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...