Wydajne ogniwa fotowoltaiczne z ...papieru!

dodano: 2014-01-29 17:02 | aktualizacja: 2014-01-29 17:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: nt.interia.pl/technauka

ogniwa_fotovoltaic Prawdopodobnie już wkrótce najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne w panelach PV będą produkowane z... papieru. Wszystko dzięki stworzeniu nowego rodzaju materiału, który charakteryzuje się 96-proc. przeźroczystością, jest tańszy i bardziej przyjazny środowisku niż obecnie wykorzystywane komponenty. Chińscy i amerykańscy naukowcy stworzyli papier, który charakteryzuje się przeźroczystością 96 proc. i 60-proc. rozpraszaniem. Nie ma na świecie drugiej substancji o tak dobrych właściwościach.Zgodnie z podstawami fizyki, materiał idealny dla ogniw fotowoltaicznych powinien cechować się zarówno wysoką przeźroczystością, jak i rozpraszaniem. Często jednak właściwości te nie idą w parze - materiały o przeźroczystości rzędu 90 proc. cechuje rozpraszanie oscylujące w granicach 20 proc.

Innowacyjny papier nie zawiera mikroporów, które normalnie tak mocno rozpraszają światło, że materiał staje się nieprzezroczysty. Mikroporów udało się pozbyć dzięki technice TEMPO, osłabiającej wiązania wodorowe między mikrowłóknami, w efekcie czego powstają nie mikropory a nanopory.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do odkrycia i już planują praktyczne zastosowanie niezwykłego papieru dla ogniw fotowoltaicznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

599 zł Więcej...