Wydajne ogniwa fotowoltaiczne z ...papieru!

dodano: 2014-01-29 17:02 | aktualizacja: 2014-01-29 17:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: nt.interia.pl/technauka

ogniwa_fotovoltaic Prawdopodobnie już wkrótce najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne w panelach PV będą produkowane z... papieru. Wszystko dzięki stworzeniu nowego rodzaju materiału, który charakteryzuje się 96-proc. przeźroczystością, jest tańszy i bardziej przyjazny środowisku niż obecnie wykorzystywane komponenty. Chińscy i amerykańscy naukowcy stworzyli papier, który charakteryzuje się przeźroczystością 96 proc. i 60-proc. rozpraszaniem. Nie ma na świecie drugiej substancji o tak dobrych właściwościach.Zgodnie z podstawami fizyki, materiał idealny dla ogniw fotowoltaicznych powinien cechować się zarówno wysoką przeźroczystością, jak i rozpraszaniem. Często jednak właściwości te nie idą w parze - materiały o przeźroczystości rzędu 90 proc. cechuje rozpraszanie oscylujące w granicach 20 proc.

Innowacyjny papier nie zawiera mikroporów, które normalnie tak mocno rozpraszają światło, że materiał staje się nieprzezroczysty. Mikroporów udało się pozbyć dzięki technice TEMPO, osłabiającej wiązania wodorowe między mikrowłóknami, w efekcie czego powstają nie mikropory a nanopory.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do odkrycia i już planują praktyczne zastosowanie niezwykłego papieru dla ogniw fotowoltaicznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...