W USA działa już największa elektrownia słoneczna świata

dodano: 2014-02-14 15:16 | aktualizacja: 2014-02-19 20:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: brightsourceenergy.com/tvn24.pl

Ivanpah NRG Energy, Inc., przez swoją spółkę zależną NRG Solar, LLC, ogłosiło 13 lutego 2014 roku, że elektrownia słoneczna Ivanpah, znajdująca się na pustyni Mojave, jest gotowa do pracy i dostarczania energii elektrycznej do klientów w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.Trzy obiekty (wieże) o wysokości 150 m, pracujące na pełnych obrotach, są w stanie wyprodukować łącznie 392 megawatów energii słonecznej rocznie, co jest wystarczające do zapewnienia czystej energii do 140 tys. gospodarstw domowych w Kalifornii. Jednocześnie do atmosfery nie przedostanie się 400 tys. ton dwutlenku węgla rocznie (tyle co jest generowane w tym samym czasie przez 72.000 samochodów).

Ivanpah powstała dzięki wysiłkom NRG, Google i BrightSource Energy. Z kolei Bechtel zajęło się inżynierią, zaopatrzeniem i budową. Projekt otrzymał 1,6 mld dolarów gwarancji kredytowych z Biura Programów Pożyczkowych Amerykańskiego Departamentu ds. Energetyki. Obiekt rozpoczął komercyjną działalność 31 grudnia 2013 roku. NRG jest operatorem zakładu.

Ivanpah, która generuje 30 proc. energii wszystkich elektrowni słonecznych w Stanach Zjednoczonych, jest największą elektrownią tego rodzaju na świecie. Projekt jest pierwszym, który wykorzystuje innowacyjną technologię BrightSource, która obejmuje 173.500 heliostatów śledzących położenie słońca, specjalne oprogramowanie i generator pary. Od października 2010 roku, kiedy rozpoczęto budowę elektrowni, utworzono kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

Elektrownia zajmuje powierzchnię 3500 ha pustyni. Budowla wywołuje jednak duże kontrowersje. Zwolennicy chwalą dużą ilość czystej energii, jaka zostanie wyprodukowana. Z kolei przeciwnicy zwracają uwagę na zagrożenia dla setek ptaków przelatujących nad Ivanpah. Podczas budowy przesiedlono także żółwie.

Rhone Resch z Solar Energy Industries Association powiedział: - Uruchomienie Ivanpah to początek nowej ery w generowaniu energii elektrycznej w USA .

Właściciele elektrowni podkreślają jednak, że główną zaletą Ivanpah jest to, iż korzysta z zasobów odnawialnych. Rick Needham z Google powiedział: - Google inwestuje w nowoczesne źródła energii odnawialnej, które dostarczają więcej czystej energii. Ivanpah jest doskonałym przykładem tego typu projektu i jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jego częścią.

Na oficjalnej stronie Ivanpah można odbyć spacer online i samemu przekonać się jak wygląda największa elektrownia słoneczna świata.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...