Farmy wiatrowe mogą powstrzymać huragany

dodano: 2014-03-05 11:47 | aktualizacja: 2014-03-11 16:19
autor: Justyna Sulisz | źródło: Interia.pl

Morska farma wiatrowa Jak uniknąć huraganów? To proste, wystarczy postawić odpowiednio duże morskie farmy wiatrowe, by znacząco zwolnić prędkość huraganu - taką teorię ogłosili niedawno naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. To tam przeprowadzono odpowiednie symulacje, z których wynika, iż wystarczająco potężna farma wiatrowa byłaby w stanie wyhamować takie huragany, jak Sandy, Isaac czy Katrina, które sieją zniszczenie i powodują ogromne straty.W związku z tym zmniejsza się również rozmiar fal, które towarzyszą huraganowi. Odpowiednia farma wiatrowa byłaby w stanie wygłuszyć ten czynnik aż w 79%. Jest to całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że często miasta niszczone są głownie przez wodę, tak jak miało to miejsce w przypadku Nowego Orleanu.

Zewnętrzna część huraganu jest zwalniana przez turbiny, przez co powstają mniejsze fale. Dzięki temu ruch powietrza wewnątrz trąby powietrznej zmniejsza się i w jej oku ciśnienie zaczyna się normować, przez co cały żywioł traci na mocy.

Używane obecnie turbiny są w stanie wytrzymać wiatr o prędkości do 160km/h, czyli dałyby radę przeciętnemu huraganowi. Według symulacji przeprowadzonej pod okiem Marka Jacobsona, około 70.000 takich turbin byłoby w stanie zatrzymać huragan Katrina lub o podobnej sile. Byłby to dość drogie przedsięwzięcie, niemniej porównując ogromne straty i zniszczenia, jakie powodują huragany, a zyski płynące z takiej farmy widać, że mimo to taka inwestycja byłaby opłacalna.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...