Europa i Polska muszą być bardziej „słoneczne”

dodano: 2014-01-28 18:14 | aktualizacja: 2014-03-24 16:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: EU Prosun

EU-prosun Wspólna inicjatywa firm solarnych tzw. UE Prosun z zadowoleniem przyjmuje wnioski dotyczące europejskiego rynku fotowoltaiki stwierdzając, że Europa "musi postawić na silny sektor energii słonecznej". Prezydent UE ProSun, Milan Nitzschke poparł proponowaną współpracę przy produkcji PV na linii Francja - Niemcy. EU Prosun to inicjatywa na rynku PV dla Europy, która jest mocno dyskutowana w perspektywie dalszej konkurencji firm PV z Chin. Polska też powinna być bardziej "słoneczna", podczas gdy rządowi zależy na utrzymaniu lobby węglowego i atomowego.Europa chce współpracować na rynku PV. Francja i Niemcy ostatnio omawiają plany budowy spółki produkującej tzw. X-GW, czyli dużych modułów fotowoltaicznych, a UE ProSun popiera te plany.

Należy podkreślić, że aktualnie Europa posiada już wystarczającą zdolność produkcyjną modułu fotowoltaicznych i wcale nie potrzebuje importu z Chin czy innych krajów. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nieuczciwe praktyki handlowe i ceny dumpingowe chińskich dostawców znacznie wpłynęły na rynek i osłabiły konkurencyjność przemysłu PV w UE, i to mimo przewagi technologicznej przy produkcji paneli fotowoltaicznych.

Sygnał z Niemiec i Francji jest jasny: Europa musi postawić na silny sektor energii słonecznej i ważne jest, aby były nowe moce produkcyjne i aby firmy produkujące moduły PV nadal istniały w Europie. Polska nie korzysta z możliwości rozwoju branży fotowoltaicznej, bo dba o kopalnie węglowe i marzy o budowie elektrowni atomowej, zamiast budować farmy solarne i promować indywidualne instalacje fotowoltaiczne.

Duże rynki PV w Europie, jak na przykład Niemcy, były już znacznie ograniczone w 2013 roku,a  w 2014 roku zapewne nie będzie lepiej. Jeśli rządy UE nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa temu biznesowi, to najlepsze fabryki i najlepsze technologie na świecie nie pomogą.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...