8 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o OZE

dodano: 2014-04-08 17:36 | aktualizacja: 2014-04-08 18:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: wnp.pl

Tusk i OZE 8 kwietnia 2014 r. polski rząd przyjął projekt ustawy o OZE. Rząd zamierza zmienić system wspierania energetyki odnawialnej i mechanizm "zielonych certyfikatów", by zastąpić go systemem aukcyjnym. Projekt ustawy o OZE przewiduje utrzymanie obecnego systemu wsparcia dla istniejących instalacji OZE, ale z istotnymi zmianami. Ustawa przewiduje bowiem obniżenie wsparcia dla instalacji tzw. spalania wielopaliwowego, czyli współspalania biomasy z węglem do 0,5 certyfikatu za 1 MWh. Systemu aukcyjny, który ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2015 r. ma organizować aukcje na wytwarzanie energii elektrycznej produkowanej w obiektach o mocy zainstalowanej do 1 MW oraz o mocy zainstalowanej powyżej 1 MW.Ma być zlikwidowane wsparcie dla dużej energetyki wodnej, czyli dla instalacji o mocy powyżej 5 MW.

Projekt ustawy daje wytwórcy energii elektrycznej OZE możliwość wyboru między dotychczasowymi zasadami a zadeklarowaniem przystąpienia do nowego tzw. systemu aukcyjnego, który ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2015 r.

Ważnym elementem będzie organizowanie odrębnych aukcji na wytwarzanie energii elektrycznej produkowanej w obiektach o mocy zainstalowanej do 1 MW oraz o mocy zainstalowanej powyżej 1 MW. Zgodnie z nim minimum 25 proc. energii elektrycznej powinna zostać wytworzona w instalacjach OZE o mocy zainstalowanej do 1 MW, co ma zapewnić wykorzystanie lokalnie dostępnych zasobów OZE. Jak to będzie w praktyce to się okaże?

Odpowiedzialność za organizację i przeprowadzanie aukcji spocznie na prezesie URE.
Szczegółowe informacje dotyczące aukcji będą określane w rozporządzeniu wydawanym przez ministra gospodarki do 30 listopada każdego roku. Zostanie w nim wskazana ilość i wartość energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE o mocy zainstalowanej do 1 MW, jaka powinna zostać sprzedana w drodze aukcji w następnym roku. Minister Gospodarki będzie ogłaszał również tzw. "cenę referencyjną", czyli maksymalną, za jaką będzie można zakupić w danym roku 1 MWh energii z OZE.

Ustawa o OZE przewiduje również utworzenie Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO).
Jego zadaniem będzie m.in. rozliczanie ujemnego salda między wartością sprzedaży energii elektrycznej i wartością zakupu energii elektrycznej wytworzonej na podstawie funkcjonowania systemu aukcyjnego. Resort gospodarki wskazuje, że ważnym elementem ustawy jest także promocja prosumenckiego (przyp. red.: prosument to jednocześnie producent i konsument) wytwarzania energii z OZE w mikro- i małych instalacjach. Projekt ustawy zawiera przepisy o tzw. net meteringu, których wejście w życie poprawiłoby rentowność inwestycji w mikroinstalacje.

Projekt ustawy o OZE zakłada, że działalność gospodarcza w małej instalacji wymagała jedynie wpisu do rejestru wytwórców, a nie jak dotychczas podlegała skomplikowanej procedurze koncesyjnej. Rejestr wytwórców ma prowadzić prezes URE. Ustawa wejdzie w życie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy wprowadzające nowy system wsparcia OZE zaczną obowiązywać po upływie 12 miesięcy od daty wydania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej system wsparcia jako zgodny z przepisami o pomocy publicznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...